Korunu a auta nedáme! Vondráček ze Svobodných vyráží do terénu. Plánuje více než 100 zastávek

02.04.2024 12:18 | Rozhovor

Libor Vondráček má před sebou jako předseda a lídr Svobodných v eurovolbách náročnou roadshow po celé České republice. Během svých více než 100 zastávek navštíví všechna města s více než 20 tisíc obyvateli, kde chce hlásat o záchraně české koruny a aut na benzin a naftu. Velikonoce podle svých slov Libor Vondráček oslavil jako „bílý heterosexuální páprda se sklony k tradicionalismu” a nyní varuje před neutuchajícím sociálním inženýrstvím z Bruselu.

Korunu a auta nedáme! Vondráček ze Svobodných vyráží do terénu. Plánuje více než 100 zastávek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Vondráček

Jak jste trávil letošní Velikonoce? Považujete používání pomlázky ve 21. století za barbarský přežitek?
 
Velikonoce jsem trávil se svojí rodinou jako bílý heterosexuální páprda se sklony k tradicionalismu. Ondřej Profant ani žádný jiný Pirát by ze mě radost neměl. Pochutnal jsem si na beránkovi, mazanci i hlavičce. V pondělí jsem „pomladil” pomlázkou důležité dámy mého života, aby ani v tomto roce neuschly. Jistě jsem tím pohoršil mnoho propagátorů Istanbulské úmluvy, ale jim bych radši doporučil zamyslet se nad tím, proč po přijetí této úmluvy vzrostl v mnoha zemích počet znásilnění, aby je nemusely trápit české tradice.
 
Teď trochu vážněji. Vaše strana má už 15 let v programu referendum o našem členství v EU. Přesto do eurovoleb nasadíte vaše nejznámější kandidáty včetně vás jako předsedy v čele. Není to trochu paradox?
 
Složení europarlamentu je velmi důležité. Přes 60 procent předpisů, které v České republice vstupují v platnost, pochází z Evropské unie. Podle samotné eurokomise musí naše země vynaložit 4 procenta HDP na to, aby zaplatila vše, co po nás Evropská unie vyžaduje. V Bruselu je tak náš život ovlivňován více, než si myslíte. Zvlášť pokud jste euroskeptici a nelíbí se vám, jak moc nás členství v EU stojí a jak moc nejrůznější euronesmysly ovlivňují náš život, přijďte prosím letos 7. a 8. června k eurovolbám. Členové europarlamentu sice nemají legislativní iniciativu a nemohou ani navrhovat směrnice či nařízení, mohou však mnoha euronesmyslům zabránit a na začátku mohou vyslovit nedůvěru navrženým eurokomisařům. Paradoxní nám to nepřipadá. Vždyť první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo Alois Rašín byli také poslanci Říšské rady v Rakouském císařství, od něhož se chtěli odtrhnout. Tehdy to možná mnoho lidí také považovalo za paradoxní, ale dnes by nám přišlo téměř nemístné se nad tím pozastavovat. Euroskepticismus je validní politický postoj, který je v Česku stále oblíbenější a my chceme v europarlamentu zastupovat tu část voličů, kteří si přejí alternativu ke členství v unii. Plánujeme brzdit všechny euronesmysly, hlasovat proti nim a plně využívat svého mandátu.
 
Nenaznačuje to, že už jste vůči EU méně kritičtí než dřív? Vždyť ani ve vašich eurovolebních zásadách nic o Czexitu nepíšete.
 
Jak už jsem řekl. Europoslanci sami ani nemohou navrhnout nic závazného ke schválení. Víme tedy, že europoslanci nemají žádnou možnost hlasovat o vystoupení své ani cizí země z Evropské unie. Ve volebních zásadách proto nic o odcházení z EU nenajdete. Kdybychom totiž nabízeli v těchto volbách vystoupení, připadali bychom si jako podfukáři. V zásadách chceme nabídnout jen to, co můžeme po eurovolbách skutečně splnit. Z dlouhodobého hlediska je to ovšem něco jiného. Nic se nemění na tom, že Svobodní by dali přednost členství v Evropském sdružení obchodu před členstvím v EU.
 
Proč jsou teď podle Vás právě letošní volby do Evropského parlamentu tolik důležité? 
 
Jsou nejen důležité. Tyto volby považuji za úplně nejdůležitější ze všech, které se do evropských struktur doposud konaly, a to kvůli tomu, že se doslova láme pověstný chléb. Bruselští byrokraté se již dávno otřepali z brexitu a stále více utahují šrouby svobodě a různorodosti. Sice pod tlakem veřejnosti tu a tam kosmeticky revidují některé záležitosti, ale kde mohou, tam naopak přitvrzují. Jsou jako chobotnice, která jedním chapadlem na chvíli povolí stisk, ale dalšími si vás ještě více omotá.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

20:06 Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

„Stačilo mizerného řízení státu i Evropské unie, maskovaného propagandou a cenzurou,“ říká v rozhovo…