U hranic Evropské unie zuří válka. Co si v tomto kontextu myslíte o snahách přijmout Ukrajinu do EU a NATO?
Rozšiřování NATO a umísťování bojové techniky ve východní Evropě mělo negativní dopad na vztahy s Ruskou federací, která dlouho upozorňovala, že může podniknout kroky na zajištění své bezpečnosti. Další rozšiřování NATO, obvzvlášť o země sousedící s Ruskem, nepodporuji. Mezi západními politiky a v médiích zavládla rusofobie, která vede k iracionálním krokům. Je důležité, aby se do Evropského parlamentu (EP) dostali kandidáti, kteří mají vyvážený vztah k Ukrajincům i Rusům, ani jedny neidealizují, ani nedémonizují.
Bez mírového řešení rusko-ukrajinského konfliktu není možné plánovat přijetí Ukrajiny do Evropské unie (EU). Ukrajina musí pro vstup splnit i platná kritéria, jako jsou stabilní instituce, demokracie, právní stát, lidská práva, respektování a ochrana menšin, fungující tržní hospodářství a schoponost účinně vykonávat soubor právních předpisů EU. O přijetí Ukrajiny do EU ale není možné uvažovat bez toho, že by se EU změnila na vojenské sdružení. Válka za našimi hranicemi už postrčila mnohé evropské země ke zvýšení výdajů na obranu. Nesouhlasím s dalším posilňováním zbrojního průmyslu, s vysíláním vojáků, ani s přechodem do režimu vojenské ekonomiky. Nechci, aby orgány EU sehrávaly větší úlohu v politice obranného průmyslu na úkor národních vlád a není třeba ani dalšího postu komisaře pro obranu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský