Petr Pavel ve svém prvním prezidentském projevu prohlásil mimo jiné o svém vítězství, že „pravda zvítězila“. Komentátor Lidových novin Petr Kamberský si v souvislosti s tím položil otázku, co si mají myslet ony 2,4 milionu voličů, kteří volili někoho jiného. Že jsou lží, která byla poražena? Nebo je Petr Pavel sám ta pravda? Co si myslíte vy, že s novým prezidentem přichází na Hrad? Pravda? Řád a pořádek, což bylo jeho motto? Něco jiného?
To je docela trefná poznámka pana Kamberského. Čistě sémanticky analyzováno je to úplně věcně nesmyslný výrok. Vlastně podsouvá, že ve volbách by „správně“ měla být volena jen jedna „pravdivá“ strana, tedy že demokracie je vlastně hloupost, protože ti, kdo volí jinou „pravdivou“ stranu, jsou sami závadnou „lží“… Nějak se mi zdá, že komunistická aparátčíkovská výchova se tu nezapře.
Agentura Fitch v týdnu potvrdila Česku svůj dosavadní rating AA- s negativním výhledem, že existuje zvýšené riziko zhoršení samotného ratingu. Jedním z důvodů je nedostatečná konsolidace veřejných rozpočtů. Stabilizace veřejných financí, aniž by zvyšovala běžné daně, byly dva zcela stěžejní sliby Fialovy vlády. Mnohé nasvědčuje tomu, že oba splnit zároveň nemůže. Porušení kterého z těch slibů bude menší „škodou“?
Tady musím nesouhlasit, není pravda, že nelze stabilizovat veřejné finance bez zvýšení daní. A mohu to dokázat velmi jednoduše. Podíl veřejných výdajů na HDP v čase stále roste. Co to znamená? Znamená to, že stále víc vydáváme z rozpočtu a stále víc bují veřejný sektor. Neboli znamená to, že problém vůbec není na straně příjmů, ale na straně výdajů! Takže je nutné stabilizovat veřejné finance nikoliv skrze zvyšování daní, to je zcela neužitečné a kontraproduktivní, ale je nutné stabilizovat veřejné finance skrze snižování výdajů ze státního rozpočtu. A že to jde, ukazuje právě onen v čase rostoucí podíl veřejných financí na HDP.
Český statistický úřad v pátek zveřejnil údaje o únorovém vývoji spotřebitelských cen. Analytici očekávali, že inflace zpomalí z lednových 17,5 procenta o půl až jeden procentní bod. S čím jste počítala vy?
Počítala jsem, že inflace zpomalí, ale zůstane stále vysoko nad 15 %. Nakonec spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 16,7 %. To bylo o 0,8 procentního bodu slabší tempo než v lednu. Potvrdilo se, že během ledna se inflace dostala na svůj vrchol a v dalších měsících její tempo už začíná postupně slábnout. Vliv drahých energií a potravin však hned tak nezmizí. Proti tomu na čerpacích stanicích uvidíme zklidnění situace – burzovní cena ropy leží u hladiny 80 dolarů za barel a navíc bude pomáhat relativně silná koruna proti dolaru. To bude brzdit tempo inflace. V průměru za celý rok 2023 se bude pohybovat lehce nad 10 procenty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník