Zhruba 350 tisíc migrantů už letos přišlo ze třetích zemí na území Evropské unie. Německému listu Ruhr-Nachrichten to řekl ředitel evropské pohraniční agentury Frontex Fabrice Leggeri. Díky dohodě s Tureckem a po uzavření takzvané balkánské stezky se počet migrantů na této trase snížil, ale naproti tomu počet migrantů připlouvajících do Evropy přes Středozemní moře z Libye a částečně také z Egypta se od té doby o dvacet procent zvýšil. Jak v tomto kontextu hodnotit politiku EU v uplynulých měsících?
Žádná není. Evropa se věnuje dalším a dalším směrnicím. Přichází jich deset týdně a ani všechny neprojednáváme, protože výbor ani nepovažuje za nutné nám všechny dávat. EU neví, neumí. Musela by zásadním způsobem změnit korektnost. Ale je to čím dál horší. Žádné řešení nemá stejně jako OSN, Rubikon je překročený. V podstatě už se s tím nedá nic moc dělat. Povídačky jako že posílíme hranice? Když proti nám půjde dvě stě rodin s dětmi, kdo dá příkaz k palbě? Takového blba bych chtěl vidět, který si tohle dovolí.
Unie má obrovský právní deficit. Komise si pro sebe urvala tolik práv. Vždyť Evropský parlament je směšný, ve skutečnosti všechno rozhoduje komise.
Každý týden se sejdou a hodinu jim zabere jen to, aby se všichni vyfotili.
Ve čtvrtek Evropská komise oznámila, že chce proti migrační vlně z Afriky bojovat mimo jiné finanční pomocí vybraným severoafrickým státům. Uvolnit by na to měla až sto milionů eur. Na summitu EU zdůraznili také nutnost posílení kapacit libyjských hlídek na pobřeží Středozemního moře. Co si myslíte o tomto opatření?
Zkoušejí. Myslím, že Zaorálek mluvil také o tom, že se snaží dohodnout s africkými, relativně nekonfliktními zeměmi na tom, že za velké peníze nějaké uprchlíky přijmou. Ale podle mě jich nejsou schopní přijmout tolik.
Vy jste hned od začátku kritizoval rozhodování EU i myšlenku kvót. Premiér Sobotka opět na summitu kvóty odmítl, čili už jen samotný fakt, že je nutné odmítat, naznačuje, že tato věc není pasé. Myslíte si, že nakonec skutečně dojde k jejich prosazení, nebo ne?
Určitě to není pasé. EU má dokonalý recept, který používá vždycky, když je v úzkých, a to jsou dotace. Nepřijmeš počet, který jsme ti určili, zaplatíš, ale zaplatíš tolik, že tě to téměř zlikviduje. Běžně vydírají. Nepřijmete služební zákon, nedostaneš dotace.
Po podpisu Lisabonské smlouvy toho moc neuděláme.
Pan europoslanec Zdechovský se naopak domnívá, že myšlenka kvót mrtvá je, protože se prostě daří přerozdělit minimum lidí, takže systém prostě nefunguje…
Tohle je náš nejsilnější argument, kdyby ti vítači přijímali uprchlíky a my ne, tak by to byla oprávněná kritika, ale nepřijímá je nikdo. Skutečně, přerozdělování vůbec nefunguje.
I když přerozdělování se evidentně neujalo, tak si přesto myslíte, že EU nevzdá myšlenku kvót?
Nevzdá. Nic jiného jim nezbude. Já jsem pro Lisabonskou smlouvu nehlasoval přes obrovský tlak premiéra a dalších borců, protože já nemusím, musím jen umřít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá