Odhlasováno. Smlouva o obranné spolupráci v prvním čtení prošla Sněmovnou téměř jakoby nic a podle většiny reakcí i na sociálních sítích, je to naprosto v pořádku, „vždyť jsme v NATO“. Proti hlasovali poslanci SPD a asi tři poslanci hnutí ANO. A vy osobně? Proč jste proti, když drtivá většina nadšeně souhlasí, nic lepšího neexistuje než „americký deštník“ a evidentně budou souhlasit i v dalším čtení?
Hnutí SPD je proti pobytu jakýchkoli cizích vojsk na našem území. Smlouva o obranné spolupráci mezi USA a ČR dává legislativní rámec k pobytu amerických vojsk na našem území. Já jsem ve svém vystoupení kritizoval velmi omezené možnosti orgánu zastupujícího české zájmy, tedy ministerstva obrany, kontrolovat materiál a vojenské vybavení uložené v dohodnutých zařízeních, které může využívat americká armáda. Dále nebude možné kontrolovat převážející dopravní prostředky - vozidla, plavidla a letadla bez schválení amerických orgánů. Při zasedání na půdě Poslanecké sněmovny ČR na toto téma se z řad koalice a hnutí ANO stále ozývaly hlasy, že u nás žádné americké vojenské základny nebudou. Já nevidím rozdíl mezi dohodnutým zařízením a vojenskou základnou jiný než ten, že dohodnuté zařízení se stane vojenskou základnou americké armády po dislokaci jejich jednotek na našem území.
Paní ministryně obrany společně s mnoha pamětníky událostí roku 1968 už nikdy nechce zažít ruskou invazi a okupaci našeho státu, navíc „v ruské dusivé náruči“. Vy se jí divíte? Podle ministryně Jany Černochové jsme ve Sněmovně v uplynulých dnech „bohužel viděli demagogii a laciný populismus v podání SPD“. Právě vy včetně celé SPD jste pro většinu „pátá kolona“. v lepším případě „dezoláti, chcimírové, dezinformační scéna“ atd.? Co k tomu říci?
Také jsem byl po svém vystoupení kritizován za připomenutí roku 1983, kdy byly s velkou pravděpodobností na našem území umístěny jaderné hlavice do taktických raketových střel krátkého doletu v místě dislokace sovětské armády. Toto vedlo k velké eskalaci napětí mezi SSSR a USA trvající několik let. Podobné to může být z ryze pragmatického hlediska i nyní, kdy rozmisťování americké armády ve střední a východní Evropě vyvolá tlak na Ruskou federaci a ta přijme adekvátní opatření, které povede k eskalaci dalšího napětí a reakci protistrany, a tak pořád dokola. Já to nevidím ideologicky, ale spíše z bezpečnostního hlediska, kdy tato eskalace nemusí být pro naši bezpečnost vůbec příznivá.
Co se týká nálepek, nyní vítězí „ruská pátá kolona“. Sice se jmenuji Vladimír a moji předkové pocházejí někde z východních stepí či Krymu a byli součástí tatarských nájezdů na východní Moravu v 17. století, ale to je asi tak všechno, co mám s Ruskem společného. Pravda je, že z bezpečnostního hlediska se chaosu na území Ruska obávám, stejně jako islamizace a úpadku západní Evropy.
Není tajemstvím, že jste odborník na krizové situace a dlouhodobě se touto problematikou zabýváte. Že jste „katastrofista“ jste připouštěl i v době převládající české představy o vizi hlubokého míru. Máte klidnější spaní, když víme, že nás čeká intenzivnější spolupráce české a americké armády, posilování vojenské infrastruktury, vojenské vzdělávání a společný výcvik?
Jak jsem uvedl dříve, kvalitu mého spaní to určitě nezvýší, jelikož se naše území může stát primárním cílem pro ruské zbraně, a to včetně jaderných. Dále spoléhání se na to, že nás někdo ochrání, se již v našich dějinách několikrát ukázalo jako zavádějící. Spoléhání se na někoho jiného podlamuje odhodlání zajistit obranu svého území vlastními silami. To vidím jako zásadní problém. Hledat spolupráci v oblasti obrany s partnery se stejnými geopolitickými zájmy je správná cesta, ale jako silný a sebevědomý partner, nikoli téměř odzbrojený stát hledající svého mocného ochránce. Často tento ochránce začne prosazovat na jím chráněném území všemi možnými cestami své vlastní zájmy, nikoli zájmy závislé země. To nakonec potvrzuje historie opakovaně.
Po ekonomické stránce se zbrojení vyplatí. „Z každé koruny vynaložené na zakázku pro český obranný průmysl se zpět do státního rozpočtu vrátí až 40 haléřů. A tato jedna koruna investovaná do obrany země zároveň generuje odhadem dalších až 3,20 Kč v národní ekonomice,“ spočítala ministryně Černochová. A co ekonomický aspekt?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá