Ani tento předvánoční čas se neobešel bez teroristických útoků. Co se pachatelů týče, jednalo se o imigranty nebo občany Evropy s migrantským pozadím. Máme se radikalismu ze strany nepůvodních obyvatel Evropy obávat i nadále? Na druhou stranu, v Německu na Nový rok najel automobilem do lidí většinový občan, cílil na chodce neněmeckého původu. Hrozí tedy i nebezpečí odvetného extremismu?
Samozřejmě že lze očekávat pomstu. Ta je přirozená a divím se, že už dávno nebyla ve větší míře. Hraje roli ovšem to, že islámský migrant mnohdy nemá co ztratit, je to chudák, mnohdy vydíraný, mnohdy téměř bezdomovec. Evropan obvykle má co ztratit. Proto asi tyto útoky ze strany evropského etnika nejsou častější.
S tím souvisí další otázka týkající se Sýrie. Tam je válka téměř u konce, Islámský stát je víceméně poražen. Nikoliv však ideologie, která ho zrodila. Co znamená pro Evropu tato jejich porážka? Ubude díky tomu teroristických činů, či naopak přibude, jak se budou bojovníci ISIS vracet zpátky domů (a mnozí z nich jsou už narozeni v Evropě). Nebo to nebude mít na četnost teroristických činů v Evropě vliv?
Islámský stát není jen území, je to myšlenka a akce. Samozřejmě že ISIS bude žít dál a konat. Jak mnoho nebo málo, to nevím, ale asi stále více, protože nestačí zlikvidovat nějakou instituci, ale podhoubí, ze které vzniká. Nezapomeňme, že násilná islamistická hnutí nahradila dřívější hnutí komunistická a nacionalistická. Má také svůj sociální podtext. Chudý muslim dostane přislíbeno, že se z něho stane nadřazená osoba v Evropě a bude vládnout dhimí. Nebude muset pracovat a podřizovat se trapně dhimí. Konečně migranti už na úkor dhimí žijí, dostávají věci zdarma. Přijímají to jako samozřejmost, protože jsou přece nadřazeni.
Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství kritizoval tzv. lepšolidi, kteří nám diktují, jak tu máme žít. Jsou tu takoví lidé? A co k jeho kritice říci, byla namístě?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban