Libor Rouček: Kdyby komunisté přinesli kytku ke hrobu Horákové, řekli, že to byla politická vražda a omlouvají se, pak by jim lidé uvěřili

02.07.2020 19:25 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Bohužel, jak to už u nás bývá při každém výročí, je z toho cítit jistá kampaňovitost.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček komentuje vzpomínání na Miladu Horákovou a přidává další jména, na která bychom neměli zapomínat. Pro KSČM má jeden návrh: „Pokud jde o omluvu, doporučoval bych komunistům, aby se podívali na Německo, jak se vypořádávají se svou nacistickou minulostí.“

Libor Rouček: Kdyby komunisté přinesli kytku ke hrobu Horákové, řekli, že to byla politická vražda a omlouvají se, pak by jim lidé uvěřili
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

V letošním roce se dost probírá odkaz Milady Horákové, v uplynulých dnech byly zmínky o její popravě komunisty takřka všude. Jak se vám forma vzpomínání na Horákovou líbila?

Letošní výročí bylo sedmdesáté, kulaté. Dalo se očekávat, že se poprava Milady Horákové a stalinistické procesy budou připomínat silněji než v minulosti. Bohužel, jak to už u nás bývá při každém výročí, je z toho cítit jistá kampaňovitost. To mě, po pravdě řečeno, trochu vadí. Samozřejmě je důležité vzdělávat lidi, protože zapomínají, neznají všechny souvislosti, ale je také důležité vše připomínat v celé šíři. Nešlo jen o Miladu Horákovou. Jako sociální demokrat připomenu jméno Vojtěcha Dundry, který byl ústřední tajemník ČSSD a předválečný senátor. Ve stejném procesu dostal patnáct let, zemřel sedm let poté v roce 1957 ve věznici v Leopoldově a toto nikde připomínáno není.

Samozřejmě, Milada Horáková je symbol u nás i v zahraničí, byla to statečná, významná žena, nemám nic proti tomu, abychom na ni vzpomínali. Ale bylo by dobré připomínat i celý kontext.

Zmíním ještě dvě jména, dva sociální demokraty, odbojáře. Jaromír Nechanský a Veleslav Wahl. Ti byli popraveni 16. června 1950. O těchto dvou jménech neslyšíte vůbec nic. Nechci tím nijak snižovat popravu Milady Horákové, ale bylo by dobré i ostatní připomenout, aby byla veřejnost informována.    

Kdo podle vás vede nebo vedl kampaň? Aktivisté, politické strany…

Aktivisté, některé politické strany, především ODS, někteří lidé v ODS nebo i část sdělovacích prostředků. Je to ale u nás dlouhodobý problém. Ať jde o jakékoli výročí, místo toho, abychom se byli schopní na události podívat s odstupem, přistupuje se k tomu kampaňovitým způsobem. Část politického spektra si na tom honí body a další část veřejnosti místo toho, aby přijala informace, co se stalo, automaticky vypne, protože v tom cítí kampaňovitost. Lidé, kteří to pak prezentují, např. politici ODS, těm pak samozřejmě lidé nevěří. Smysl, který by připomínka měla mít, aby co nejvíce lidí bylo o události informováno, se míjí u části veřejnosti účinkem, a to je škoda.

Co říkáte na další způsoby, kterými byla památka Horákové připomínána? V obecním rozhlase mnohých měst zazněly úryvky z procesu, stejně tak tomu bylo i v amplionech pražského metra.

Proti tomu nic nemám. Je to způsob, jak událost připomenout.

Obraz Milady Horákové promítali i na budově sídla KSČM v pražské ulici Politických vězňů. Organizátoři akce tím chtěli připomenout zločiny komunistického režimu. Byl to dobrý krok?

Myslím si, že špatný krok to nebyl. Dnešním komunistům, kteří se od padesátých let nedistancovali, je nutné toto připomínat. Komunisté si za to mohou sami tím, že se dodnes ani po sedmdesáti letech nebyli schopní s historií vypořádat. Ano, připomínat jim to.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

Rok 2024 jako křižovatka, na které si většina zemí EU zvolila cestu k velkému válečnému konfliktu. T…