Krajský úřad zaregistroval v Ústeckém kraji 24 kandidátek. O zvolení se uchází 565 lidí. Proč by vám měli dát voliči přednost? Co jim můžete nabídnout?
Svobodní vstoupili do volební kampaně s heslem „Máme na to být bohatou a suverénní zemí“. Program naší strany obsahuje pět volebních priorit, které obsahují body, jako jsou nižší a jednodušší daně, Evropa bez byrokracie, omezení korupce zrušením zbytečných úřadů a papírování a především bezpečnost České republiky odmítnutím přerozdělování migrantů.
Původní profesí jste ekonom. Ozývají se kritické hlasy, podle nichž vláda dostatečně nevyužila ekonomického potenciálu. Souhlasíte? A můžete být případně konkrétnější?
Otázkou je, jestli vůbec vláda, a myslím tím každá, má využívat ekonomického potenciálu. V každém případě by ho neměla snižovat prosazováním zbytečných regulací, sledováním živnostníků on-line. Odradí tím spoustu lidí od úmyslu postavit se na vlastní nohy a dělat to, co spotřebitelé poptávají. To je ten ekonomický potenciál.
V ekonomickém programu mimo jiné slibujete snížit a sjednotit DPH na 14 % a současně zvýšit každému výplatu o 1 000 Kč měsíčně. Je podle vás skokové navýšení platů řešením? Není třeba spíše hledat dlouhodobější systém?
Sjednocení DPH a přijatelná výše procenta určitě prospěje jednoduchosti a přehlednosti celého systému nepřímé daně. Regulovat nižšími či vyššími sazbami DPH spotřebitelské chování nebo preferovat jakoukoliv skupinu občanů je klasické sociální inženýrství. Svobodní nechtějí zvyšovat výplatu, což možná na první pohled tak vypadá, jde o to, aby v peněženkách lidí zůstalo víc peněz, které předtím inkasoval stát a vždy vymýšlel, za jaké kolikrát nesmyslné projekty ty peníze utratí nebo vrátí jen někomu. Sami občané nejlépe vědí, co chtějí a kam svoje peníze vloží.
Můžete více přiblížit váš balíček daňových opatření, které podle vaší vize sníží přerozdělování o 81 miliard korun, o to více zbude lidem v kapsách?
Nejsou to jen daňová opatření, rádi bychom prosadili zrušení státních dotací podnikům či grantů, jak se vznešeně říká, odstranili nespravedlivé výhody pro vybraná odvětví a máme i zpracován seznam cca 36 úřadů na zrušení (na našem webu je seznam k dispozici). Chceme obrátit trend, kdy za poslední koaliční vlády přibylo 30 000 úředníků a každý si našel svého občana, aby ho mohl „administrovat“. To je špatně a cíl být bohatou zemí se tak vzdaluje.
Jak efektivně zastavit chudobu občanů a prohlubující se propast mezi chudými a bohatými?
Na prohlubující se propast mezi chudými a bohatými moc neslyším, lidé na celém světě bohatnou. Je to takový relativní hodnotový soud, který samozřejmě budí emoce. Nebere do úvahy historii, místo, jednání lidí a spoustu dalších faktorů. Chudobu občanů „zastaví“ nebo „odstraní“ svobodný volný obchod, to znamená takové vztahy mezi lidmi, státy, kontinenty, kdy obě strany získávají.
Minimální mzda od příštího roku opět vzroste, a to o rekordních 1 200 Kč na 12 200 Kč. Zvýšení minimální mzdy je podle některých ekonomů chyba. Prý vznikne velké množství chudých a nezaměstnaných. Co si myslíte vy?
Vzhledem k velkému zatížení práce odvody státu u nás samozřejmě část firem a zaměstnavatelů bude mít tendenci nahrazovat zdražení pracovní síly (vynucované státem) mechanizaci a technologiemi. Tady je přesně vidět mánie politiků zasahovat do ekonomiky, jak oni prohlašují s dobrými úmysly. (Taky to nejde z jejich kapsy). Nízkopříjmové skupiny občanů tak budou nahnánx do sociálního systému, v evidenci nezaměstnaných se ani neobjeví, když bude mít státní mašinerie zájem, a budou zase voliči pro zastánce korporativistického a socialistického vidění světa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková