Česká společnost byla v poslední době zasažena úmrtím pěti českých vojáků v Afganistánu. Někteří politici mluví o oběti za naše bezpečí a nutnosti boje s islámským terorismem. Prezident Miloš Zeman dokonce řekl, že je to cena, aby někdo nenapadl místa jako je Wilsonovo nádraží nebo Nuselský most. Ale jiní politici i občané mají pocit, že bychom svoji účast v Afganistánu měli přehodnotit. Co si o tom myslíte?
Já těžko mohu analyzovat situaci v Afganistánu. Na to nemám dostatek informací, ale připadá mi, že všechny tyto nepokoje jsou důsledkem rozšiřování západního typu civilizace, našeho pojetí demokracie. V něčem mi tato situace připomíná křížové války, kdy se šířila křesťanská víra násilím. Z toho pak vyroste spousta konfliktů, kdy nelze poznat, na které straně stojí spravedlnost. Patrně na žádné.
Co říkáte názorům některých lidí, kteří nazývají vojáky v zahraničních misích žoldáky, kteří bojují jen pro peníze? Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prohlásil, že by jim dal facku.
Samozřejmě, že to jsou žoldáci, žádné jiné armády už dnes v mnoha zemích neexistují. To však nevylučuje nebezpečí. Pokud se někdo stane vojákem, musí přijmout riziko smrti jako součást svého povolání. Podobně je to i u policistů, i když daleko méně riskantní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Libuše Frantová