Maláčová? Mediální výkřiky. Peníze, práce, zaměstnání. O novém návrhu kurzarbeitu s poslankyní ANO

11.02.2021 11:17 | Zprávy

ROZHOVOR „Chceme, aby zaměstnanci dostali své peníze přímo od zaměstnavatele tak, jak jsou zvyklí, a zaměstnavateli aby je teprve poskytl stát. My tedy chceme, aby zaměstnanec mohl i nadále rozhodovat o svém profesním životě, ne aby se z něj bez jeho vlastní vůle stal v podstatě čekatel na úřadu práce,“ uvedla ke svému návrhu kurzarbeitu poslankyně ANO a předsedkyně Výboru pro sociální politiku Jana Pastuchová.

Maláčová? Mediální výkřiky. Peníze, práce, zaměstnání. O novém návrhu kurzarbeitu s poslankyní ANO
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Mgr. Jana Pastuchová (ANO)

Sněmovna měla včera rozhodnout o tom, jak bude vypadat pomoc firmám, to se ale nakonec nestalo. Kdy se bude nakonec rozhodovat?
 
Sněmovna bude rozhodovat o návrhu takzvaného kurzarbeitu, dnes jsme to nestihli, na program se pravděpodobně návrh dostane v pátek.
 
 
Kurzarbeit by měl nahradit současný Antivirus. Rozhodovat se bude mezi dvěma návrhy zákonů, jeden z dílny MPSV Jany Maláčové a druhý váš společně s Hanou Aulickou Jírovcovou, v čem se liší?
 
Na nutnosti zřízení institutu kurzarbeitu se shodujeme v podstatě všichni napříč politickým spektrem. Všichni chceme, aby tu kurzarbeit byl jako pomoc zaměstnacům a firmám v době, kdy je jejich živobytí ohroženo. Není to zákon, který vzniká kvůli pandemii covidu-19, na to je právě Antivirus, kurzarbeit bude sloužit i v jiných případech, v příštích letech. Nicméně návrh o kurzarbeitu z Antiviru v mnohém vychází. A protože si myslím, že je dobrý, osvědčený a lidem opravdu pomáhá, v našem návrhu jsme na něj navázali, paradoxně dokonce asi více než Ministerstvo práce a sociálních věcí. Stěžejní body, v nichž se s ministerstvem lišíme, jsou v podstatě tři. Ministerstvo chce vyplácet peníze pro zaměstnance de facto sociální dávkou od úřadu práce, my chceme, aby zaměstnanci dostali své peníze přímo od zaměstnavatele tak, jak jsou zvyklí, a zaměstnavateli aby je teprve poskytl stát. My tedy chceme, aby zaměstnanec mohl i nadále rozhodovat o svém profesním životě, ne aby se z něj bez jeho vlastní vůle stal v podstatě čekatel na úřadu práce. Další výhodou našeho návrhu je, že mění jediný zákon, ministerský návrh zasahuje do celkem jedenácti. A v neposlední řadě je náš návrh pro zaměstnavatele i úředníky podstatně méně administrativně náročný, protože na ně neklade v podstatě žádné nové požadavky.
 
Jana Maláčová uvedla, že ji překvapilo, že vznikly uvnitř koalice dva rozdílné návrhy, debatovaly jste o tom?
 
Samozřejmě. Ten zákon není jednoduchý od svého počátku a já, i paní ministryně jsme věděly, že máme rozdílný názor. Nechtěla jsem ale blokovat návrh zákona ve vládě, jeho projednání a přijetí považuji za důležité, proto jsem se rozhodla podat s kolegyní pozměňovací návrh až v okamžiku, kdy návrh bude ve Sněmovně.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…