Matěj Stropnický burcuje: Zákon o potravinové soběstačnosti je správně. Pojďme s EU do boje!

22.01.2021 11:51 | Zprávy

ROZHOVOR „Když klesá soběstačnost, roste závislost na vzdálených trzích a závislost není nikdy dobrá strategie, to se ukázalo opakovaně během pandemie. Schválení zákona proto vítám,“ míní k zákonu o zvyšování potravinové soběstačnosti Matěj Stropnický. Zákon asi v EU narazí. „No a? Toho se nesmíme zaleknout. Prostě z toho vznikne spor a na jeho konci bude v horším případě výjimka pro Česko, v lepším se vládě podaří získat pro omezení společného trhu spojence v dalších zemích a unijní právo se upraví. I to je prostě možné. Jinak, než skrz spor, se v EU nezmění nic,“ doplňuje. „Jakmile vybočíte z povoleného kánonu, nastane na vás v médiích hon na lišku. A nejvíc kádrují ta média, která se zaklínají nezávislostí, posvátností svobody slova a demokracií,“ konstatuje nejen k volbám v USA.

Matěj Stropnický burcuje: Zákon o potravinové soběstačnosti je správně. Pojďme s EU do boje!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

Začnu netradičně. Od jídla. To na druhou stranu zajímá každého. Moje mamka, výborná kuchařka, vždy hudruje, proč se k nám dováží potraviny, které se dají vyrobit (vypěstovat) u nás, z druhého konce planety. A navíc naše nebo slovenské či maďarské považuje za kvalitnější, než co k nám posílají zápaďáci. (Já se v tom až zas tak nevyznám.) Nyní byl schválen zákon o zvyšování potravinové soběstačnosti. Je to dobrý krok? A proč?

Fakt je ten, že naše soběstačnost ve výrobě potravin neustále klesá. Týká se to skoro veškeré zeleniny, ovoce, pšeničné mouky, cukru, vajec, vepřového. Čili vesměs základních potravin. Je to tím, že v jiných zemích se mnoho věcí vypěstuje levněji kvůli příznivějším klimatickým podmínkám, a také tím, že v rámci společného trhu v EU necháváme naše zemědělce úplně napospas globální konkurenci, ačkoli jsou zemědělci v jiných zemích podporováni mnohem víc než u nás. Z klimatického hlediska je tato politika neomezeného dovozu všeho úplný mordor.

Navíc, když klesá soběstačnost, roste závislost na vzdálených trzích a závislost není nikdy dobrá strategie, to se ukázalo opakovaně během pandemie. Schválení zákona proto vítám. Stanovuje, že obchody nad 400 m² plochy musejí postupně zajistit procentuálně určenou nabídku potravin z Česka a nejbližšího okolí, od příštího roku 55 procent. Malých obchodů se ale kvóta netýká, takže je to zároveň opatření na podporu drobných živnostníků, jejichž obchody tím získají na exkluzivitě. Přitom je to podpora, která státní kasu nebude nic stát.

Jsou však slyšet hlasy namítající...

Objevují se zhruba tři typy námitek. Piráti křičí, že jde o porušení principů volného trhu. Vida je, to se vybarvili. Ale trh je jednak v EU společný, nikoli volný, a jednak je samozřejmě regulován, nic jako volný trh dávno neexistuje. Druhá námitka jde kupodivu od některých ekologů: Zákon pomůže jen Agrofertu a domácí velkovýrobě, lepší by bylo omezit dovozy zdražením paliv a dálničních poplatků. To by ale zvedlo náklady všem, i nezemědělcům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bidenovy rakety jako zvrat ve válce? Přání otcem myšlenky, obává se Šándor

20:27 Bidenovy rakety jako zvrat ve válce? Přání otcem myšlenky, obává se Šándor

Údery do hloubi ruského území nemohou vést k zásadní změně na bojišti a ze strany těch, kteří tomu v…