Ministr Jurečka pro PL: Před Čínou varují už i Němci. A pane prezidente, kdy jste navštívil Německo, našeho nejdůležitějšího partnera?

08.11.2016 10:02 | Zprávy

ROZHOVOR „Zahraniční politika pana prezidenta Zemana není vyvážená. Kdy byl na návštěvě Německa, našeho nejdůležitějšího ekonomického partnera? Kdy ve Francii nebo v Nizozemí?“ konstatuje ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten dále kritizuje zejména skutečnost, že naše obchodní bilance s Čínou je silně negativní, dovoz je prý až desetkrát vyšší než náš vývoz. „To bychom měli změnit, nikoliv nějak programově usilovat o čínské investice. Spíše pomáhat a posilovat naše firmy. To je dle mého názoru mnohem efektivnější a rozumnější,“ dodává.

Ministr Jurečka pro PL: Před Čínou varují už i Němci. A pane prezidente, kdy jste navštívil Německo, našeho nejdůležitějšího partnera?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

Čína vám zrušila vaši návštěvu do Pekingu, kde jste měl jednat se svým protějškem i o záležitostech ve vodohospodářské oblasti. Čínská strana to odůvodnila faktem, že obě strany vědí, proč se tak stalo, a že delegaci by měl vést raději váš náměstek. Uskutečnila se nakonec tato služební cesta? A nelitujete nyní vaší podpory ministra Hermana, který se oficiálně setkal s dalajlámou, a to i po současných výhradách některých politiků včetně prezidenta?
 
Určitě toho nelituji. Jsem totiž přesvědčen, že jsme udělali správnou věc a upozornili na skutečnost, že Čína – a říkám bohužel – do obchodních vztahů zatahuje i politiku. Když tady investuje firma ze zemí EU nebo například z Jižní Koreje, tak víte, že jim jde pouze o byznys, u investic Číny tomu tak není. A na to jsme vlastně upozornili. Koneckonců si toho v poslední době všímají i v Německu, kde Čína nejvíce investuje v celé EU a začínají se ozývat první kritické a varující hlasy. Například přísnější kontrolu přílivu čínských investic chce prosadit německý vicekancléř Sigmar Gabriel, který chce dokonce hledat celoevropské řešení.


  
Pokud jde o věcnou podstatu toho, co se vlastně stalo: Měl se ministr Herman tedy setkávat s dalajlámou? Podrazil vládu, když se s ním setkal oficiálně, což nečiní ani politici žádné ze západních zemí? Nyní už budou napřed podobné kroky konzultovat členové vlády s ministrem zahraničí. Jak se s odstupem času vůbec díváte na celou záležitost?
 
Podstatné je, že pan ministr Herman nikdy na žádné vládě neslíbil, že se nebude setkávat s dalajlámou. Pana ministra Zaorálka dokonce informoval o setkání předem sms zprávou. Takže o žádném podrazu nemůže být řeč. To, že jsme se dohodli, že se budeme více informovat, je správné.
 
Dalajláma se před pěti lety vzdal jakýchkoliv politických nároků na Tibet, usiluje jen o zachování lidských práv a kulturních tradic ve své zemi. Vrcholná česká politická reprezentace také ujistila Čínu, že uznává její současnou celistvost. V nedávné dohodě o spolupráci mezi Čínou a ČR se také uvádí, že se obě strany nebudou vměšovat do svých vnitřních záležitostí. Nepřehnal to nyní Peking se zrušením vaší návštěvy? A jak si vyložit informace o tom, že se Čína uchází o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, ale bez řádného výběrového řízení. Nepohlíží na nás tedy jako na naprosto nerovného, vazalského partnera?
 
Jestli nás tady někdo vystavil nerovnému postavení, tak to bylo prohlášení našich čtyř ústavních činitelů. To bylo, nejen dle mého názoru, ale například také podle Pavla Rychetského, předsedy Ústavního soudu, zcela zbytečné a nezvyklé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…