Ministr obrany pro PL: Vyplatit zálohu 454 milionů za radary není nic divného

06.02.2020 11:14 | Zprávy

ParlamentníListy.cz už několik týdnů sledují kauzu okolo nákupu pasivních radiolokátorů, u kterých se zdvojnásobila cena ze 780 milionů na 1,5 miliardy. V té souvislosti ve středu večer hovořily také s ministrem obrany Lubomír Metnarem, který dosavadní kroky hájí.

Ministr obrany pro PL: Vyplatit zálohu 454 milionů za radary není nic divného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany

Výbor pro obranu dnes projednával kauzu pasivních radiolokátorů, u kterých se zdvojnásobila cena ze 780 milionů na 1,5 miliardy. Poslanci si velmi stěžovali na vašeho náměstka Filipa Říhu. Vyjednávání s dodavatelem o ceně skončilo již v září 2019, přesto poslanci nebyli až do podpisu smlouvy v lednu 2020 údajně od náměstka Říhy o ničem informováni. Poslanci dokonce uvedli, že je jeho jednání neseriózní a údajně jim také lže. Jak hodnotíte jeho postup, kdy 5 měsíců neinformoval o zdvojnásobení ceny? Jaké z toho vyvodíte důsledky?

Já na dnešním výboru pro obranu strávil řadu hodin a takový silný dojem z něj rozhodně nemám. Já, náměstek Říha i zástupci armády jsme velmi podrobně poslancům celý nákup vysvětlovali, a protože byl tento bod přerušen, budeme v tom pokračovat. Zároveň musíme nastavit ten správný systém v komunikaci mezi ministerstvem a výborem, aby poslanci měli včas relevantní informace. Věřím, že společným úsilím obou stran to dokážeme.

Rozdíl mezi předpokládanou a skutečnou cenou je způsoben starým průzkumem trhu, který je již z roku 2015 a nezohledňoval navíc všechny požadované funkcionality. To je jediné pochybení v této zakázce. Přijal jsem okamžitě interní opatření, aby se v budoucnu podobná věc už neopakovala. Člověk, který pochybil, už na obraně nepracuje. Jinak je celá zakázka procesně i z pohledu ceny v pořádku. Vše jsem si nechal detailně doložit, a ještě jsem si to ověřil nezávislým interním šetřením.

Výbor rovněž kritizoval znalecký posudek na cenu. Jednak ho dělal znalecký ústav CETAG, s.r.o., který nemá žádné zkušenosti s naceňováním armádní techniky (CETAG sice pracoval pro ministerstvo obrany, ale ne na naceňování armádních zakázek), a jednak posudek dělal Ing. Jaroslav Mráz, který svého času musel opustit post sekčního šéfa na Ministerstvu vnitra kvůli kauze nákupu policejních vysílaček. Proč nebyla posudkem pověřena znalecká firma s referencemi z oboru?

Posudek jsme soutěžili v samostatném výběrovém řízení. To je nejčistší způsob. Znalecký ústav CETAG není v oboru nováčkem, v minulosti hodnotil několik zakázek pro resort obrany i pro jiné státní instituce. Má od ministerstva spravedlnosti certifikaci pro znaleckou činnost v oblasti kybernetika – výpočetní technika, ekonomika s rozsahem znaleckého oceňování hardware, software, duševního vlastnictví a elektroniky. Podle platné legislativy neexistuje žádný obor či odvětví, které by se specializovalo na obranné technologie či oceňování vojenského materiálu. Pokud znáte jiné konkrétní znalecké firmy s referencemi z oboru, zeptejte se jich, proč se do výběrového řízení nepřihlásily.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…