Místopředseda Trikolóry: Stojíme plně na straně rodičů, kteří odmítají testování dětí

14.04.2021 11:19 | Zprávy

ROZHOVOR Trikolóra se postavila za všechny rodiče, kteří mají strach z povinného testování dětí, stejně jako z dlouhodobého nošení roušek ve školách. „Neexistuje-li důkaz o prospěchu dlouhodobého nošení roušky malými dětmi, nemůže být žádný rodič, který s nošením roušky nesouhlasí, a má obavu, že právě rouška může zdraví jeho dítěti uškodit, nucen jí dítěti nasazovat,“ říká místopředseda Trikolóry Jan Tesař a zároveň poukazuje např. na studii z Velké Británie, která prokázala, že otevřené školy v podstatě nijak k šíření viru nepřispívají.

Místopředseda Trikolóry: Stojíme plně na straně rodičů, kteří odmítají testování dětí
Foto: Archiv JT
Popisek: Místopředseda Trikolóry Jan Tesař

Část dětí se v pondělí vrátila do školy. Někteří rodiče však odmítají podrobit své děti povinnému antigennímu testování. Co si o této podmínce návratu dětí do škol myslíte?
 
Stojím plně na straně této části rodičů. Výsostné právo rodičů jako zákonných zástupců je poskytnout souhlas s jakýmkoliv lékařským zákrokem týkajících se jejich dítěte. Neposkytnutí tohoto souhlasu nesmí znamenat zásah do základních práv dítěte, a tím právo na vzdělání je. Je to jednoznačná diskriminace, která není nijak právně odůvodnitelná. Pokud se škola rozhodne bránit vstupu dětí, jejichž rodiče si nepřejí testování, tzn. neposkytli souhlas, dopouští se tedy protiprávního jednání. Navíc testování v prostorách školy za asistence pedagogů je zcela mimo rámec kompetencí škol. 
 
 
Stejnou kontroverzi vyvolává také povinné nošení roušek ve školách, které podle epidemiologů mají bránit šíření nákazy Covid-19. Co vy na to?
 
Pokud se odborníci jednohlasně shodnou a dokáží mi nevyvratitelnými studiemi, že každodenní osmihodinové nošení roušek dětem a jejich imunitnímu systému prospívá, tak je to něco jiného. Existuje ale takovýto jednoznačný odborný názor, nebo se ani fundovaní lidé neshodnou? Neexistuje-li důkaz o prospěchu dlouhodobého nošení roušky malými dětmi, nemůže být žádný rodič, který s nošením roušky nesouhlasí, a má obavu, že právě rouška může zdraví jeho dítěti uškodit, nucen jí dítěti nasazovat. Pokud mám jako rodič starost, aby nošení roušky nepodlomilo zdraví mého dítěte, bude mému dítěti znemožněn přístup ke vzdělání? To myslí někdo vážně?
 
Návrat dětí do škol se navíc týká jen velmi malé části školáků. Mají ostatní děti podle vás naději vrátit se do školy ještě v letošním školním roce? Jak by v tomto ohledu postupovala Trikolóra?
 
Trikolóra požaduje okamžitý návrat dětí do škol bez podmínek a bezodkladně. Jsme názoru, že uzavření škol bylo naprosto zbytečné a i studie například z Británie ukazuje, že otevřené školy v podstatě nijak k šíření viru nepřispívají. Další oddalování návratu žáků na všech úrovních škol k prezenční výuce je velmi devastační jak z pohledu vzdělání, tak i mezilidských kontaktech. Děti se potřebují potkávat, komunikovat, učit se kázni a pravidlům. Je to komplexní příprava na život.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

12:41 Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

Brutální kritika vlády Petra Fialy za kroky, které si před ní nedovolil v polistopadové historii uči…