Jste místostarostou, který v roce 2020 řídil odstranění sochy maršála Koněva z pražského Bubenče do depozitáře. Bylo to správné rozhodnutí?
Rozhodnutí o odvozu Koněva z náměstí Interbrigády vzniklo v této kanceláři, byť impulz přišel od starosty Ondřeje Koláře. Rada městské části i její zastupitelstvo rozhoduje v kolektivu a bez hlasů STAN by většina nikdy nevznikla. Pak se k tomu připojila i ODS a bez jedné své členky i Piráti.
Měl jsem s tím rok a půl práce. Koněv prostě nemá stát na náměstí Interbrigády a je pro to mnoho argumentů. Koněv totiž přijel 9. května 1945 do vyčištěné Prahy a nebyla pravda, co se psalo na původní bronzové ceduli pod ním, totiž že zachránil Prahu před zničením. Toho se zhostil generál Karel Kutlvašr, který domluvil s Němci podmínky kapitulace a jejich odchod do západní zóny a kterého po válce komunisti právě za tohle na dlouhá léta uvěznili a vymazali z dějin.
Další argumenty jsou známější. V roce 1956 velel Koněv potlačení povstání v Maďarsku, v roce 1968 přivezl delegaci důstojníků sovětské armády, kteří se rozjeli po republice rekognoskovat terén před vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Mezitím velel stavbě Berlínské zdi, která rozdělila Německo na dlouhá desetiletí.
Jeho bronzová socha nevznikla po válce jako projev díků Pražanů, ale v roce 1980, za nejtužší normalizace, jako projev absolutní servility k sovětským okupantům.
Myslím si, že ten člověk by neměl mít u nás sochu, a jsem rád, že jsem s jejím odvozem spojován. Stojím si za tím. Jestli si někdo zaslouží pomník, pak je to generál Kutlvašr.
Kde je podle vás ta hranice, kdy by měla socha zůstat a kdy by měla být odstraněna?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský