Co říkáte na nedávné prohlášení předsedy Senátu Milana Štěcha, který uvedl, že vláda by mohla zvednout odvody osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), aby je tak donutila raději si hledat zaměstnání na pracovní smlouvu, což by mělo i vyřešit současný nedostatek lidí na pracovním trhu? I když tento výrok o pár dní později zmírnil.
Je to další skandální útok na naše živnostníky. Nejprve z nich Mládek udělal parazity, pak Babiš zloděje a dnes je chce Štěch úplně zlikvidovat. Oni nechtějí lidem život ulehčovat a zjednodušit, ale naopak zkomplikovat a ještě jim ho nalinkovat – řídit. Říkají, ty nesmíš být živnostníkem, ty se musíš stát zaměstnancem. Je to naprosto nehorázné!
Mzdy v Česku, snad kromě Prahy a okolí, řadu let stagnovaly, takže dnes jsou často i pod úrovní našich sousedů z Polska či Slovenska. Po finanční krizi v roce 2009 se rozdíl mezi platovým ohodnocením zaměstnanců ve vyspělých zemích Západu a Českou republikou znovu prohloubil. Kdyby ODS uspěla v nastávajících volbách (její preference pomalu stoupají), jak by chtěla tento problém vyřešit?
My chceme zvýšit lidem platy, ale způsobem, kdy ty peníze budou zaměstnanci okamžitě dostávat. Usilujeme o to, aby se patnáctiprocentní daňové odvody nepočítaly ze superhrubé mzdy, ale jen z hrubé mzdy, čímž by se více financí dostalo lidem hned do peněženek. Dále navrhujeme zrušit takzvanou solidární přirážku, jež byla dočasně zavedena a měla být už dávno zrušena.
Vládní krize nakonec skončila přece jen demisí ministra financí Andreje Babiše. Domníváte se, že jeho odchod z vlády byl skutečně nutný, anebo to byla jen uměle vyvolaná aféra špičkami ČSSD kvůli poklesu jejich preferencí?
Vládní krize neskočila a pokračuje dál, protože to je vlastně předvolební boj mezi sociální demokracií a hnutím ANO. Odchod Andreje Babiše z vlády měl nastat daleko dříve, a protože s tím premiér tak dlouho otálel, nakonec se to obrátilo proti němu. My jsme už od kauzy Čapího hnízda apelovali na Bohuslava Sobotku, ať s tím něco udělá. Nedovedu si představit, že by s tak závažným podezřením mohl dříve fungovat ve vládě některý ministr z jakékoliv politické strany. Předseda vlády ale nejprve strčil hlavu do písku a pak se mu to tedy vrátilo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán