Mladý lidovec Šimon Heller: V Číně se dějí ještě větší zvěrstva než v Tibetu. Je dobře, že někdo najde odvahu jí nepodlézat

04.11.2016 20:53 | Zprávy

ROZHOVOR „Těch kauz prezidenta Zemana bylo už přespříliš a pohár přetekl,“ míní mladý lidovec Šimon Heller. Na druhou stranu ale odmítá takové vulgární projevy, jakými podle něj bylo znázornění Miloše Zemana jako exkrementu na Staroměstském náměstí 28. října. Jak říká, je prý naprosto v pořádku, že se ministr Herman sešel s dalajlámou. „V sousedním Slovensku tu odvahu měl dokonce sám prezident,“ dává příklad Šimon Heller a prozrazuje, co si myslí o pořadu Jana Krause i o dalších umělcích, kteří varují například před údajným ohrožením našich svobod.

Mladý lidovec Šimon Heller: V Číně se dějí ještě větší zvěrstva než v Tibetu. Je dobře, že někdo najde odvahu jí nepodlézat
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

V posledních dnech se toho v naší republice stalo poměrně hodně. Návštěva dalajlámy, prohlášení ústavních činitelů k Číně a jeho kritika, kauza Brady, demonstrace na Staroměstském náměstí, křik na příchozí na recepci na Hradě, výzvy k „týdnům občanského neklidu“… Co z toho všeho vyvozovat? Co tady koho trápí tak vážného? Lze říci, co je hybatelem této vzrušené doby?

Ukazuje se, občanská společnost není netečná a shromáždění několika desítek tisíc lidí na Staroměstském náměstí toho bylo příkladem. Jako hlavního hybatele vnímám prezidenta Zemana. Nikoli ale poslední dny či týdny. Je to dlouhodobá záležitost. Těch kauz prezidenta Zemana už bylo zkrátka přespříliš a pohár přetekl.

Miloše Zemana přinesli na Staroměstské náměstí znázorněného jako exkrement. Jistá část společnosti ho velmi nenávidí. Zaslouží si to prezident? A nepřehání už to jeho odpůrci trochu? Je to přece jen hlava státu, kterou si zvolila většina lidí....

Takové vulgární projevy odmítám. Jsem zastánce slušné, i když v tomto případě nutně tvrdé, konstruktivní kritiky založené na argumentech, nikoli na urážkách a vulgaritách.

Může se podle vás stát, že v příštích týdnech přerostou protesty proti němu, zahrnující i zmíněné pokřikování před Hradem, ve fyzické násilí? A nehrozí, že se proberou i Zemanovi příznivci a pojmou obranu prezidenta poněkud ostřeji? Nehrozí vlastně pouliční nepokoje? A jak situaci uklidnit? Nevygraduje vše 17. listopadu?

Fyzického násilí v ulicích se neobávám. Lidé, kteří se sešli na Staroměstském náměstí, nejsou ozbrojení chuligáni, ale obyčejní lidé, kteří zkrátka chtějí, aby náš stát byl reprezentován důstojně. Bez vulgarit, arogance, samolibosti a lží. V případě jakékoli snahy zneužít situaci radikály pak musí samozřejmě jednat policie.

A co se týká 17. listopadu, pietní akce a shromáždění budou organizovány jako každý rok. Tento den je spojen s jistými hodnotami, které naopak nejsou spojeny se současným prezidentem. A vzhledem k posledním přešlapům prezidenta Zemana je pravděpodobné, že zazní i kritika na jeho adresu.



Všechno vlastně tak nějak odstartovalo setkání ministra Hermana s dalajlámou. Schvalujete, že se s ním sešel? Podrazil vládu, když se s ním setkal oficiálně, což nečiní politici žádné ze západních zemí?

Je naprosto v pořádku, že se ministr Herman s dalajlámou sešel. V sousedním Slovensku tu odvahu měl dokonce sám prezident. Naopak by nebylo v pořádku, pokud bychom si nechali diktovat jinými státy, s kým se naši ministři mohou a s kým nesmějí scházet.

Co se týká onoho „podrazu“, z vyjádření jednotlivých ministrů je zjevné, že téma bylo diskutováno a žádný závěr či dohoda z něj nebyla. Z vyjádření tehdejší ministryně Válkové pak jasně zaznělo, že si pamatuje ostrou kritiku z úst ministra Hermana a jasné stanovisko, že pokud uzná za vhodné, s dalajlámou se setká.

Hodně diskutovaný byl i dopis čtyř ústavních činitelů. Bylo jejich vyjádření podle vás v pořádku?

Před rokem 1989 jsme byli vazaly Sovětského svazu a je smutné, že po 25 letech svobody nás čtyři nejvyšší ústavní činitelé tlačí opět zpátky do vazalství. Ptal bych se ale spíše na to, proč právě tito pánové přispěchali s tímto prohlášením, které bezpochyby nebylo nutné, a jaké jsou jejich pohnutky k takovému ponižujícímu činu.

Jak se vy sám stavíte k Číně a Tibetu?

Čína dlouhodobě porušuje lidská práva nejen v Tibetu. Šikanu křesťanů v Číně nebo situaci v Ujgursku (západní oblast Číny), kde je 8 milionů tamních Ujgurů terčem čínského útlaku, považuji za ještě větší zvěrstva, než se dějí v Tibetu. Tibet má tu výhodu, že je mediální známý. Nicméně je dobře, že čas od času najde někdo odvahu miliardové Číně nepodlézat a sdělit jasný názor, že lidská práva se dodržovat mají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…