Co říkáte na vládní nařízení zastropování cen elektřiny a plynu?
Již jsme se k tomu vyjadřovali, že Fialova vláda zastropovala ceny násobně výše, než by bylo možné, takže je nadále situace pro mnoho občanů a firem likvidační. Navíc, místo aby vláda zastropovala ceny přímo u výrobců elektřiny, tak je zastropovala u obchodníků, což povede k další inflaci, ke zdražování a k zadlužení našeho státu, protože vláda bude prodejcům kompenzovat cenu nad úrovní zastropování.
Vládní zastropování ceny energií na 6 Kč za 1 kWh silové elektřiny je pro občany a firmy nadále likvidační. Včetně dalších poplatků za ni budou koncoví odběratelé platit za 1 kWh celkově v rozmezí mezi 9 až 11 Kč (podle distributora a dodavatele), když ji přitom vyrábíme za 50 haléřů. To je opravdu výsměch občanům.
Čili lidé budou platit 9 až 11 tisíc korun za MWh. Podobně je to s plynem. Cena 3 Kč za kWh je ve skutečnosti 32 Kč za m3 plynu, přičemž například Maďarsko má plyn na úrovni 6 Kč za m3, tedy více než 5× levněji, než ho tzv. zastropovala současná vláda.
Hnutí SPD na to soustavně ve Sněmovně upozorňuje, ale Fialova vláda kašle na naše občany a firmy, protože jde na ruku požadavkům Bruselu a Berlína.
Dle serveru Seznam navíc v příštím roce reálně hrozí zvýšení regulované složky ceny elektřiny a plynu. Pokud se nepodaří uhradit náklady distributorů a provoz přenosové soustavy, bude dopad na zákazníky katastrofální. Regulovaná složka elektřiny obsahuje i náklady na systémové služby, jejichž cena stoupla letos z 6 na 20 miliard korun, a pokud se tento nárůst přenese na zákazníky, budou za elektřinu a plyn celkově platit mnohem více, než sdělovala Fialova vláda v souvislosti se slibovaným zastropováním cen. Celková cena za 1 kWh elektřiny by se pak mohla dostat i nad 10 korun a cena za 1 kWh plynu dokonce na 14 korun!
Ceny energií budeme mít kvůli Fialově vládě několikrát dražší než v loňském roce, dokonce 4× dražší než v předloňském roce a mnohonásobně dražší než v zemích okolo nás. Hnutí SPD přitom navrhovalo sedm variant zastropování cen energií, vždy na nižší úrovni, než avizovala vláda, a to od 1,50 Kč za 1 kWh silové elektřiny a 1 Kč za 1 kWh plynu, a zároveň jsme navrhovali přenést náklady zastropování na výrobce, a nikoliv na lidi a na stát, ale vládní pětikoalice nás přehlasovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Výborný