Mohla být na místě Prymuly. Vakcína proti covidu? Odpověď na útoky

30.09.2020 6:07 | Zprávy

ROZHOVOR „Nutno říci, že každé opatření může být kritizováno. Přísnější že je zbytečné, volnější že je příliš volné. Přísnější opatření obvykle kritizují lidé, kterým se nemoc zatím vyhnula, volnější naopak ti, kteří již byli nemocní,“ říká Věra Adámková, která má na starosti výzkum vakcíny proti koronaviru. Zároveň je poslankyní (nezávislá za hnutí ANO) a přednostou pracoviště preventivní kardiologie IKEM. Nabídku premiéra stát se ministryní zdravotnictví opakovaně odmítla. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz si spolupráci na vývoji českého očkování pochvaluje a zdůrazňuje, že výsledky výzkumu při vývoji vakcíny mohou případně pomoci i v širší zahraniční spolupráci.

Mohla být na místě Prymuly. Vakcína proti covidu? Odpověď na útoky
Foto: Archiv V. Adámkové
Popisek: Prof. Věra Adámková

Česká vakcína proti koronaviru – tedy prototyp – je připraven na fázi testování. Právě vedení výzkumného týmu spolupracujícího IKEM, Státního zdravotního ústavu a Ústavu hematologie a krevní transfuze máte na starosti. Jak celou spolupráci hodnotíte?

Spolupráce tří vysoce profesionálních organizací, které mají přímo ve svých zřizovacích dokumentech rozvoj vědy a výzkumu, je vynikající.

O tom, co s vakcínou bude a jestli testování začne, rozhodne Ministerstvo zdravotnictví. Od začátku jste musela čelit názorům – a stále se ozývají, že vývoj a výroba vakcíny v České republice není reálná. Co si o tom myslíte vy po té, co se spolupráce rozběhla?

Rozhodnutí ministra zdravotnictví bylo zcela v souladu s jeho povinností řídit resort, a to znamená zadávat svým organizacím úkoly, které je třeba řešit rychle, a výsledky těchto šetření mohou poté ještě přinést podklady pro další rozhodování. Názory, které se objevovaly po oznámení tohoto úkolu, byly názory jednotlivců, kteří pokud vím, nenabídli ministrovi zdravotnictví žádné konkrétní projekty, které by pomohly posunout poznatky dále.

Česká republika schválila přes 300 milionů korun Evropské unii na vývoj vakcíny. Nakolik je důležité, abychom měli vakcínu vlastní, a nakolik abychom spolupracovali s ostatními státy?

Vyspělé státy spolupracují v rámci možností na různých projektech, Česká republika je samozřejmě také účastníkem mnoha mezinárodních projektů. Nevím, která česká organizace byla vyzvána ke konkrétní spolupráci na vývoji vakcíny v rámci Evropské unie a v jakém rozsahu. Spolupráce se zahraničními partnery je důležitá, což ale nevylučuje hledání vlastní cesty, která může být poté naopak nabídkou do společného projektu.

Redakce Seznam Zpráv chtěla od IKEM i Státního zdravotního ústavu vyjádření k tomu, že během výzkumu byly údajně používány běžné laboratorní myši, ale mělo by jít o takzvaně geneticky zestařené myši, které by byly na koronavirus citlivější. Můžete prosím čtenářům říci, jaké myši se používají a zda toto bere výzkumný tým na vědomí?

Nevím, co chtěla vědět kterákoli redakce dále o laboratorních zvířatech. Otázka, který kmen kterého laboratorního zvířete se kdy použije, je poměrně odborné téma, které posuzují odborníci, kteří mají v této oblasti mnoho zkušeností i s mezinárodními projekty. Nerozumím termínu zestařené myši, jinak výběr vhodného kmene posoudili odborníci, kteří podobné experimenty provádějí.

Profesor Jan Pirk, přednosta kardiologie IKEM, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že není spokojen s tím, jak jsou informace o koronaviru prezentovány v médiích. Sám by prý navíc seniorům, kteří mají vlastní chaty zařízené k bydlení, řekl, aby tam okamžitě odjeli: „Pohybujte se na zahrádce, buďte činorodí, buďte na čerstvém vzduchu, a ne uzavření v paneláku a dívat se na televizi, která ukazovala mrtvoly.“ Považuje to za nepochopitelné pokyny státu a připomíná, že stres zásadně ovlivňuje imunitu a zdraví. Souhlasíte s ním?

Myslím, že pan profesor řekl bližším způsobem to, co se doporučuje – vyvarovat se zbytečné možnosti přenosu nákazy, denně se hýbat, nejlépe aerobní typ aktivity – chůze, běh a podobně. Stres, a to je známo mnoho let, jistě našemu zdraví neprospívá. Mediální prezentace dat o koronaviru byla podle mého názoru mnohdy příliš odborná, snad i obšírná a tak, jak mi psali občané, nebylo jednoduché se v informacích zorientovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice

21:30 Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice

„Unie je na tom jako antický král Lýdie Kroisos, který se ptal v Delfách, zda má napadnout Persii. O…