Prezidentské volby nás v prvním kole čekají už za týden. Přesto se moc nezdá, že by kampaň nějak výrazně hýbala českou společností, před pěti lety prakticky jiné téma nebylo, nyní naopak. Čím to je?
Lidé jsou přesyceni politikou. A kandidáti, s výjimkou Miloše Zemana, neumí kampaň dělat. Nemají na čem stavět, nemají jak a čím lidi oslovovat. Oni by chtěli být elitou, ale nejsou. Zeman nechce být elitou, a proto ví, jak s lidmi mluvit. O čem. Vyzkoušel si to při minulých volbách, kdy zavzpomínal na jízdy Zemáku. A využil příležitosti, aby navštívil všechny regiony. Z politiků byl jediný. Nezapomeňme též, že jsme těsně po podzimních volbách, kdy kampaň, zejména v médiích a na sociálních sítích, byla velmi nevybíravá. A prakticky se vedla proti pozdějšímu vítězi voleb. Mimo jiné i kvůli podpoře prezidenta. Lidé si své názory evidentně nechávají, poučeni léty normalizace, pro sebe. Většina je dávno rozhodnuta – zda bude volit Miloše Zemana, nebo ne. Koho volit v případě, že Miloše ne, toť otázka pouze pro sázkové kanceláře. V přímé volbě pořadí trpaslíků nehraje roli. Vy si pamatujete jejich jména?
Trpaslíků od Sněhurky?
No, tak ty jsem zrovna nemyslela (směje se).
A je dobře, že výrazná kampaň, která by strhla celospolečenskou lavinu, vlastně žádná není? Komu to případně může uškodit?
Uškodit to nemůže nikomu. Respektive všem, kteří chtějí být prezidentem a nebudou, protože do veřejného prostoru kuňkají.
Zeman vypichuje, že si Češi nesmí nechat nic vnucovat cizinou ani médii typu ČT. Drahoš jde na Hrad „s čistým štítem“ a chce tam vrátit slušnost. Horáček tvrdí, že „máme na víc“ a že úžasní čeští lidé dosáhnou lepšího života i lepší reprezentací Česka na Západě, což on prý dokáže. Topolánek bazíruje na ochraně hranic a „chce spojovat hospodu s kavárnou“. Co k těm jednotlivým sloganům říci?
Nic.
Miloš Zeman jim tím, že s nimi nehodlá diskutovat, vzal smysl života. Ukazuje se, že kromě těchto náhradních sloganů je vlastně veškerou kampaní „antiZeman“. Ale to už tu byl antiBabiš, že… Trpaslíci se dodnes přou, který je největší. Chybí skutečná témata. Pro sněmovnu i prezidenta. Což souvisí i s tím, že si vlastně nikdo z kandidátů není jist tím, co by vlastně dělal. Zrušil rámy ve vstupu na Hrad? Fakt? I kdyby mu to policie a kontrarozvědka povolily, tohle přece není program, proboha… Nepřijmout čínského prezidenta? No to by se v Černínském paláci i v Bruselu asi zbláznili. Diplomacie se už půl století nedělá s dalajlámou, ale s komunistickou Čínou. Prezident není mocný aktivista, ale reprezentant zájmů státu.
Kdo dělá nejlepší kampaň, kdo to naopak v poslední fázi před volbami „hnojí“? Kdo si získal vaše sympatie?
Miloše Zemana z této přehlídky vyjímám, neb ten se rozhodl, že kampaň dělat je nesmyslné, neboť celé volební období prezidenta musí být kampaň. A bylo. Nejsmutnější postavou čekatelů na jeho židli je podle mne akademik Drahoš, odnedávna zvaný „Fíkus“. Že je slušný? Nebo že je intelektuál? No a co si teda myslí? V čem spočívá jeho intelekt? Ten vědecký v tlaku lisování bezdýmného střelného prachu. Za to se dává i Nobelova cena, ale politicky to neznamená nic.
Jako první svou kandidaturu ohlásil Michal Horáček již předloni na Václaváku. Ale nikdo nedokáže táhnout kandidaturu skoro dva roky. Přežije se. Jako když zpěvák ochraptí. Ale povzbudil ostatní, kteří naráz chtěli kandidovat. Ti, kteří se považují za elity, vyprodukovali Jiřího Drahoše. Ten ztrácel po velmi dobrém začátku dech, což bylo způsobeno tím, že nikdo dodnes neví, co si reálně myslí a jak bude konat. Pokud si něco myslí. A pokud kdy nějak konal. Pro lidi neudělal naprosto nic. Proto byl nahrazen Pavlem Fischerem. Nepomohlo to. A naposledy připlula štika v podobě expředsedy ODS a vlády Mirka Topolánka, který za sebou ale táhne nejen Dalíka, ale minulost své strany. Ostatní kandidáti jsou v podstatě kompars.
Dělá Miloš Zeman dobře, když tvrdí, že žádnou kampaň nedělá, a přitom jsou vyvěšeny jeho billboardy?
Chytrý tah jeho fanoušků, i když eticky na hraně.
Dělá dobře, když nechodí do debat s protikandidáty?
Má je snad učit s ním diskutovat?
Komentátor Pečinka napsal o Zemanovi, že je díky tomu „sráč“. Je prezident naší země sráč?
Billboardy nevyvěšuje prezident a pokusy Jana Outlého započítat veškeré výstupy prezidenta do kampaně, jsou legrační. Jeho urputnost nesvědčí zrovna o nestrannosti, kterou by měl mít. Pokud by byl nestranný, pak by měl každému měřit stejným metrem. Výkon funkce prezidenta jako předvolební kampaň je nesmysl. To bychom museli prezidenta rok před ukončením mandátu zavřít někam do stodoly a nechat jej tam. To, že Zeman nechodí do debat, je vcelku pochopitelné, jeho kandidáti mají program antiZeman a tedy by asi ani nedocházelo nějakým odborným debatám, jako spíš výkřikům, jimiž by se ostatní vymezovali vůči němu. A upřímně řečeno, co na to odpovídat? Pokud někdo o hlavě státu napíše, že je „sráč“, inu to je jeho vizitka. Urážka je poslední argument zoufalství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka