Komunistický režim se zhroutil sám kvůli své neschopnosti ekonomicky zajistit obyvatelstvo a stejně tak kvůli ekonomické situaci jako takové. Komunistický režim se zhroutil pod tlakem úsilí Charty 77 a jiných disidentských skupin. Komunistický režim se zhroutil díky tomu, že Gorbačov povolil v SSSR otěže a dal KSČ najevo, že teď už je v tom sama a nový rok 68 nebude. Komunistický režim se zhroutil pod tlakem výdajů na zbrojení, ke kterým východní blok přinutila Amerika Ronalda Reagana. Která z těchto možností je pravdě nejblíže? Proč skončil před třiceti lety režim s vedoucí úlohou komunistické strany?
Komunistický režim se zdiskreditoval, rozpadnul a zhroutil sám. Ani sami komunisté jej již neměli moc chuti bránit. K jeho zhroucení došlo navíc ve zcela jiných geopolitických poměrech příznivých pro to, aby komunismus rychle kolaboval v celém komunistickém bloku včetně Sovětského svazu. V očích běžných občanů byl prostě dále neudržitelný. Kdyby toto nebyla pravda, na Václaváku by neměl kdo cinkat klíči. Mimochodem, když už jste zmínil i disidenty, politický vývoj v Čechách v následujících letech po listopadu ukázal, že nejvíc lidí, kteří si v Čechách přáli instalaci nějaké metamorfované podoby komunismu jako budoucího společenského a politického uspořádání společnosti, bylo právě mezi disidenty.
Po roce 89 se mluvilo o zákazu KSČ, poté KSČM. Zdá se však, že komunistická strana nyní na tom není dobře, byť svými hlasy podporuje vládu. Je idea socialismu starého střihu již mrtvá?
Jsem si absolutně jist, že ten starý zdiskreditovaný komunismus je zcela mrtev. A ti, kteří ve většině našich dnešních politických stran proti této podobě komunismu bojují, už vedou pouze dávno vyhranou válku. Je to líbivé, ale naprosto zbytečné. Dnešní útoky na naše svobody jsou vedeny ze zcela jiných ideologických pozic a v jiných barvách než z pozic rudého komunistického třídního boje. A to, že to dnešní politické strany nevidí, anebo vidí a nechtějí se do dnešního souboje s novou nastupující totalitou pouštět, je jednou z děsivých charakteristik současnosti.
Nicméně 38 procent Čechů starších 40 let dle průzkumu tvrdí, že za socialismu bylo lépe. Čím to je?
Já jsem za socialismu byl také mladý kluk, který chodil za holkama. Výhradně a pouze v tomto slova smyslu si i já myslím, že pro mě osobně bylo za socialismu lépe. Ale vážně: já prostě nevěřím, že tak velká část české populace s nostalgií vzpomíná na plnění závěrů nějakého sjezdu KSČ, plnění plánu, přijímání socialistických závazků, příspěvky na fondy solidarity, povinné naslouchání připitomělých tajemníků okresních výborů komunistické strany, na omšelé ulice měst s chátrajícími fasádami domů v socialistickém vlastnictví, či místo svobodného cestování po celém světě na dovolenou s trabantem u Balatonu. Ne, já nevěřím, že si tak velké množství Čechů idealizuje starý socialismus. I když, paměť je krátká.
Co jsme získali za posledních 30 let? A co jsme ztratili?
S listopadem 89 jsme získali nekonečný prostor svobody, nekonečné množství příležitostí k seberealizaci, úžasnou příležitost si konečně svobodně a nezávisle uspořádat naše životy. Získali jsme svobodu, ale s ní také se pojící ohromná rizika. Ne každému se všechno povedlo, ne každý může sám sebe jen chválit. Pro tyhle lidi je opravdu snadnější vinit za své neúspěchy těch minulých třicet let svobody a tvrdit, že za socialismu bylo líp.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban