Váš Institut Aleny Vitáskové (IAV) vyzval občany, aby informovali ministryni spravedlnosti Marii Benešovou o porušení svých práv, o nevymahatelnosti práva a spravedlnosti. Můžete záměr IAV objasnit?
To bychom se museli vrátit zpět, a to o několik let, kdy jsme vymahatelnost práva a spravedlnosti, dodržování lidských práv začali v České republice monitorovat. Seznámili jsme se s rozsáhlou škálou porušování právních norem a poškozování občanů. Potvrdili jsme si v nejednom případě tolerování porušování zákonů právě těmi, kteří mají nad dodržováním zákonů bdít. To byl další impuls pro naši činnost – založení Manifestu IAV – občanů poškozených státem. A pak byl již jen krůček (trvalo to téměř rok) k uspořádání semináře v Poslanecké sněmovně. Nad tímto seminářem vzal záštitu poslanec Jiří Kobza. IAV byl odborný garant a organizátor akce, na které vystoupilo devatenáct vystupujících, třináct spolků zabývajících se ochranou práv a svobod, zdravici zaslal prezident republiky Miloš Zeman. Seminář se těšil nebývalému zájmu nejen laické veřejnosti, zúčastnili se právníci, advokáti. Chabý zájem byl u odpovědných politiků, justice. Omluvili se z důvodu pracovní vytíženosti, stejně jako premiér Babiš či ministryně spravedlnosti Benešová a další. Nicméně ze semináře vyšel dokument, který jsme zaslali nejen vládě, ale i všem poslancům a senátorům. Není to nic složitého, prostě analýza nedostatků a možné kroky k nápravě tak, jak to vidí občanská veřejnost, která je bezprávím nejvíce zasažena. (Viz dopis ze dne 13. 9. 2020 zveřejněn na www.institut-av.eu ).
Ministerstvo spravedlnosti nás (IAV) a poslance Jiřího Kobzu pozvalo na jednání 21. 10. 2020 právě k tomuto dopisu. Když jsme se na ministerstvo dostavili, v dohodnutý termín a zapisovali se na recepci, tak paní ministryně schůzku zrušila. Proto následoval náš dopis k jejím rukám a rovněž výzva občanům ze dne 30. 10. 2020, aby paní ministryni informovali přímo (zveřejněno na www.institut-av.eu). Domníváme se totiž, že nemá dostatek informací, proto nápravu v justici nečiní. Tím, že jí občané budou psát (ne všichni najdou odvahu, ne všem zbyla důvěra v právní stát a možnou nápravu), tak snad pochopí, že je za tuto situaci plně odpovědna.
Ministryně podle vás nečiní nápravu? Máte snad pocit, že nežijeme v právním státě? O jaký segment občanů podle vás poškozených státem se jedná? Kdo jsou tito občané? Jsou to ti, kteří byli trestně stíhání nezákonně?
V našem institutu a Manifestu IAV (MIAV) pracuje řada sekcí, některé z nich vystoupily na již zmíněném semináři. Každá sekce se zabývá určitým okruhem porušování práv, nevymahatelnosti spravedlnosti v našem státě a s tím souvisejícím negativním dopadem na občany. Řada našich vedoucích sekcí zároveň vede samostatný spolek nebo je členem takovýchto spolků. Uvedu některé naše sekce, jejichž vedoucí vystoupili na zmíněném semináři.
- Podnikatelé poškození justicí
- Rodiny obětí české justice
- Znalecké posudky – důkaz v trestním řízení
- Nezákonná trestní řízení
- Selhání státu v oblasti energetiky
- Voda a přírodní bohatství
- Občané poškození podvody tzv. šmejdů
- Nezákonné praktiky Policie ČR a GIBS
- Poškození práv válečných veteránů a bývalých příslušníků ozbrojených sborů
- Právní sekce IAV
Další sekce čekají na svého vedoucího, jsou to občané poškozeni v oblasti bydlení, tzv. ukradené střechy nad hlavou, ve zdravotnictví, dále sekce děti – obětí justice, odškodnění osob v trestním řízení a odpovědnost za nezákonné trestní stíhání, exekuce a další. O nezákonné privatizaci by mohla být samostatná sekce, ale nyní je tato oblast pod hlavičkou „podnikatelé poškození státem“. Jelikož se jedná o statisíce poškozených občanů a jejich rodin a odpovědné politiky to vesměs nezajímá, požádali jsme občany, aby možná opakovaně informovali ministryni spravedlnosti Benešovou a nám zaslali kopii na IAV.
Vždyť to byla právě paní ministryně Benešová, která nejednou sdělila v jak žalostném stavu je u nás justice, že se dá u nás trestní stíhání objednat, potvrdila tím dokonce slova českého premiéra Babiše. Co udělala pro nápravu? Jako IAV máme dostatek informací, jak se zachází s kárnými žalobami, podezřením na trestné činy soudců, či státních zástupců. Nakonec se jim nic nestane. Takový příklad z poslední doby soudce, který upravoval výslechy svědků tak, aby nevinné lidi dostal do vězení. Když to „prasklo“, tak se vlastně nic nestalo, trestní řízení s nim nebylo zahájeno, kárný soud ho hodnotil jako pracovitého, talár mu zůstal, jen byl suspendován na nižší pozici. Je to výsměch všem lidem a nemohoucímu ministerstvu spravedlnosti rovněž. To není demokracie, to je anarchie.
Na Slovensku v posledních dnech dali do vazby dalšího vysoce postaveného prokurátora (není to letos první, nejvyšší prokurátor je myslím stále ve vazbě) a další vysoce postavené nejen policisty, kteří se rozhodli svědčit. Zatkli i lidi pohybující se kolem spravedlnosti, byznysu, advokáty atd. Tam se daří začít rozkrývat organizovaný zločin sahající až do nejvyšších pater. Věřím, že u nás to nastane také. Navíc o tom píši ve své knize „Solární baroni III. – Vrazi v taláru“. Jak bude tento krok probíhat se popsuje v poslední kapitole. To je nadsázka, román je román a nechala jsem se unést….
Nyní vážně. I u nás byl přijat zákon o tzv. maření spravedlnosti. Zatím ho, proti státním zástupcům, justici, úředníkům, pokud vím, nikdo nepoužil. Každý náš návrh na kárnou žalobu, či trestní oznámení směřující do těchto míst končil „je to jejich právní názor“, nebo „to není v naší kompetenci“, „to je rozhodnutí nezávislého soudu“ atd. Anebo jsme již tak daleko v rozkladu státu, že není nikdo, kdo by mohl a byl schopen maření spravedlnosti začít stíhat?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka