Dalo by se o kauze generálního ředitele České televize Petra Dvořáka a jím spoluvlastněné počítačové firmy Gopas podle kontrolního šetření dozorčí komise Rady ČT hovořit v duchu názvu jedné ze Shakespearových her „Mnoho povyku pro nic“?
To v žádném případě. Dozorčí komise Rady ČT, vedená Michalem Petrmanem, zaslala Radě České televize ze svého jednání dne 12. května závěry kontrolního šetření, které se týká firmy Gopas. Tuto firmu spoluvlastní generální ředitel České televize Petr Dvořák spolu s ředitelem PPF Ladislavem Bartoníčkem. Nutno dodat, že PPF vlastní TV Nova a O2, což jsou velcí konkurenti České televize na našem audiovizuálním trhu.
Přeruším vás. To propojení šéfa veřejnoprávní televize tedy vypadá hodně podivně, ale o co konkrétního se při výtkách na jeho adresu opíráte?
Petr Dvořák jako generální ředitel České televize podle zákona o ČT č. 931/91 Sb. a jeho aktuálního znění ze dne 2. září 2017 i zákona o střetu zájmů nesmí v pozici generálního ředitele ČT kromě svých finančních odměn za výkon této funkce pobírat žádné jiné finanční požitky, které jsou v jeho prospěch hrazeny z prostředků České televize.
A Petr Dvořák je snad pobírá?
Firma Gopas, kterou generální ředitel České televize Petr Dvořák vlastní spolu s ředitelem PPF panem Bartoníčkem, fakturuje České televizi za služby právě zmíněné firmě Gopas. A to z rozpočtových částek ČT. Do firmy Gopas odteklo během deseti let 1,3 milionu korun. Díl této částky je součástí příjmu generálního ředitele, a to mimo jeho příjem v České televizi. Tato částka 1,3 milionu korun tedy putovala do firmy Gopas. Jedná se o finanční prostředky televizních koncesionářů, kteří je platí jako televizní poplatky dané zákonem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník