Německé radikální kroky odnáší celá Evropa. Známe z historie. Ekonomka Švihlíková o plánech kancléře Scholze

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.12.2021 16:56 | Rozhovor

„Německo má jako země k radikálním krokům sklony a většinou jejich pochod ke světlým zítřkům odnáší celá Evropa,“ říká k plánům nové Scholzovy vlády na razantní opouštění „starých“ zdrojů energie ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní nakonec ale vše dopadne jinak – až udeří ekonomická realita. „Pokud nechcete ani jádro, ani uhlí a teď odmítáte plyn, je možnost se vrátit na strom a pojídat ořechy,“ poukazuje na prostou skutečnost, že odklonem od jádra a uhlí se Němci sami vmanévrovali do prostoru, ve kterém najednou ruský plyn, a tedy i plynovod Nord Stream 2, potřebují.

Německé radikální kroky odnáší celá Evropa. Známe z historie. Ekonomka Švihlíková o plánech kancléře Scholze
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Nová německá koalice má v plánu do roku 2030 zajistit původ alespoň 80 % energie z obnovitelných zdrojů, přičemž až 2 % rozlohy mají být vyhrazena pro expanzi větrných turbín, jejichž výkon by se měl ztrojnásobit. Fotovoltaika by se pak měla zečtyřnásobit. Jsou podle vás Němci schopni tyto velkolepé plány naplnit? A za jakou cenu?

Myslím, že je potřeba uvážit, že i obnovitelné zdroje jsou vytvářeny z nějakých surovin, počínaje hliníkem přes měď a lithium. Podívejme se na vývoj cen těchto surovin, na jejich světovou kapacitu, a pak začněme počítat, jestli zvýšená poptávka po těchto surovinách, koncentrovaná v tak krátkém čase, náhodou není faktorem masivního růstu cen těchto komodit.

Scholzova vláda by do roku 2030 chtěla opustit uhlí a plánuje, že páteří německého energetického mixu se má stát plyn, ideálně ten obnovitelný. I tuto složku však Němci plánují do roku 2045 vyřadit. Jak se díváte na takto radikální příklon k obnovitelným zdrojům?

Německo má jako země k radikálním krokům sklony a většinou jejich pochod ke světlým zítřkům odnáší celá Evropa. Očekávám nicméně, že ekonomická realita nakonec zvítězí a prosadí se komplexnější přístup, vždyť ekologická zlepšení se netýkají jen energetiky.

V souvislosti s plynem je nutné pozorovat i dění okolo Nord Streamu 2. Polský premiér Mateusz Morawiecki varuje, že jeho zprovoznění by vystavilo Ukrajinu a Evropu zvýšenému tlaku z Moskvy, a navrhuje, aby spouštěn nebyl. Je podle vás reálné, že za současných okolností ke spuštění Nord Streamu 2 opravdu nedojde? A je Morawieckého poznámka platná?

Premiéru Morawieckému prostě vadí, že Nord Stream obchází Polsko, které nebude mít peníze z tranzitu. Ono se totiž často za všemi těmito řečmi o vyšších hodnotách a jediné správné ideologii neschovává nic jiného než kšeft, jen zabalený do vzletných řečí.

Budou Němci po případném spuštění Nord Streamu 2 pod větším vlivem Ruska? A existuje k tomu v současné situaci nějaká alternativa?

Plynovod jako potrubí vedoucí z místa A do místa B znamená propojení a vzájemnou závislost. To slovo vzájemné bych podtrhla. Německý přístup k plynu je logickým následkem příklonu k obnovitelným zdrojům energie, které jsou ve svých dodávkách vrcholně nestabilní, což zrovna my v ČR zachraňující Německo před blackouty dobře víme. Pokud nechcete ani jádro, ani uhlí a teď odmítáte plyn, je možnost se vrátit na strom a pojídat ořechy. Nebo se vážně bez ideologických žvástů bavit o vyrovnaném energetickém mixu a o tom, že moderní ekonomika spojená s digitalizací prostě energetické zdroje potřebuje. Překvapivě je pak berete ze státu, který je energeticky velmi bohatý. Čekám, že nějaký zelený ideolog doporučí, abychom brali energetické zdroje ze zemí, které žádné nemají, ale zato jsou ideologicky na „správné straně“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…