Čína prosadila bezpečnostní zákon týkající se Hongkongu, po němž začalo město opouštět množství velkých firem. Západní státy také tlačí na Čínu s tím, že porušuje dohodu jedna země, dva systémy. Narušuje Čína podle vás tuto dohodu?
Zeptám se takhle. Nebyl Hongkong už připojen k Číně?
Velká Británie uzavřela s Čínou dohodu v roce 1984, že v Hongkongu musí zůstat zachována demokracie. Tedy jeden stát, dva systémy, a to až do roku 1947.
Jenomže se pravděpodobně Číně ukazuje, že to takhle nefunguje a že je to pro ni čím dál nepřijatelnější, a proto se snaží do Hongkongu vstupovat. Nejsem ani čínský, ani hongkongský politik a tyto záležitosti vnímám velmi vzdáleně, protože jak to ovlivňuje Evropu? Nijak. Jde o záležitost Číny jako státního útvaru a tohoto malinkého státečku ve státě. Čína dělá, co uzná za vhodné. Evropská unie se do toho snaží nějakým způsobem vstupovat, a podle mne je to naprosto nesmyslné. Dráždit Čínu je jako dráždit kobru bosou nohou. Jestliže se Čína rozhodne, že dohodu nebude respektovat, tak kdo jí v tom zabrání?
K tomu také mířím, domníváte se, že i přes výhrůžky západních zemí, že narušuje mezinárodní dohody, bude mít někdo odvahu do dění zasáhnout zvenčí? Ať už například Velká Británie, USA, nebo Francie…
Když se na to podíváte prizmatem takzvaného koronaviru, tak tři čtvrtiny světa jsou závislé na Číně. Zrovna tyto státy, které jste jmenovala, transferovaly své firmy a výroby do Číny, aby jejich podnikatelé ušetřili, a zboží dovážejí. To jsou všechno plané plky, Čína, když si vzpomene, tak jí v tom nikdo nezabrání. Tady není o čem spekulovat.
Proto se na to ptám, protože velká část světa na Číně závisí obchodně. Takže kvůli ekonomickým zájmům Čínu nechají, aby si s Hongkongem udělala, co chce?
Přesně tak. Jasně jste to vystihla.
Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou narušeny nejen kvůli koronaviru. Čína věnuje pozornost kritice amerických médií. Za jak závažné narušení vztahů mezi těmito velmocemi to považujete?
Kdo si na Čínu troufne? A vyhrožovat se nevyplácí. Čína navíc prodala část dluhu, které u ní mají Spojené státy, Rusku. Tím se vlastně docela mění některé záležitosti, protože Rusko se stává věřitelem, a Spojené státy si přestanou vyskakovat, a všichni si přestaneme vyskakovat i na to Rusko. Jde o propletenec, kdo mu rozumí? Já bohužel nejsem expert na vztahy mezinárodněpolitické, ale domnívám se, že výhrůžky jsou všechno jenom plané plky, které mají pouze zneklidnit prostředí ve světě, a to je asi tak všechno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová