„Poté, co ultranacionalisté uspořádali v Kyjevě státní převrat, ten jejich Majdan, potřebovaly ruskojazyčné menšiny na Ukrajině ochranu. Zjevné to bylo na Krymu. Jinak by se tam odehrálo to samé, co jsme sledovali na Donbase. Proto jsem napsal článek, že podporuji řešení Vladimira Putina. Byl jsem zbaven všech funkcí, měsíc mi zadržovali výplatu a nařídili mi zaměřit se na Moldávii,“ popisuje novinář Andrej Maratovič Babickij začátek konce svého působení ve Svobodné Evropě, pro kterou pracoval celých pětadvacet let. A co se tedy přesně stalo?
Příběh ze Svobodné Evropy
„Po mém článku sice začala ve Svobodné Evropě šikana, ale to bylo vše. Tak jsem odjel na Donbas a pořídil video o exhumaci civilistů povražděných dobrovolnickým ukrajinským batalionem Ajdar ve vesnici Novosvetlovka. To video jsem bez komentáře odeslal do pražské redakce. Ukrajinské zpravodajské služby pak kolem toho udělaly obrovský skandál, že jsou takové záběry nepřípustné, a následně mě propustili,“ vysvětluje dále Babickij svůj konec ve Svobodné Evropě roku 2014. Podle oficiálního vysvětlení rozhlasové organizace to bylo „v souvislosti s reorganizací“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský