Oficiálně ještě neprezident Petr Pavel naštval na Mnichovské bezpečnostní konferenci ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kulebu, když veřejně zapochyboval o tom, že Ukrajina ještě letos vyhraje válku a vyžene Rusko i z Krymu. I Pavel tak ve světě šíří jiné názory na zahraniční politiku než vláda, navíc ještě před svou inaugurací. Je to správné?
Pavel si nejspíš vzpomněl na svá armádní léta a hned po svém zvolení prezidentem kolem sebe začal pálit vlastní osobní názory jako starý dobrý odjištěný kalašnikov. V souvislosti s tímhle jeho vyjádřením se trochu bojím, aby se o něj nezačal zajímat Rakušanův vnitrácký tým KRIT, který má bdít na názorovou jednotu „lidu“ a identifikovat jakékoli kacířství vůči vládní ukrajinské propagandě, která už rok uznává jen to, co v televizním projevu řekne ukrajinský prezident Zelenskyj. Možná proto i Pavla čeká pozvánka na vnitro k přátelskému „obousměrnému“ dialogu o správných názorech. Jinak bych zrovna tenhle Pavlův názor ocenil, protože je realistický. Mezi řádky, jak bylo dobrým zvykem za totality, kdy se Pavel hodnotově chystal na současnou funkci, totiž říká, že maximalistické požadavky Ukrajiny, které Zelenskyj opakuje i kvůli svému znovuzvolení prezidentem, možná nejsou úplně realistické a ničivou válku jen udržují v současných mantinelech bez konce. A my bychom to proto měli brát v potaz při naší finanční i vojenské podpoře, která by měla mít realistický cíl.
Řekněme, že se i Pavel rychle propadl do divoké dezolátské bandy tzv. „mírových štváčů“ vládního komentátora Šídla.
Ironie každopádně je, že Pavel po svém zvolení najednou mluví nápadně podobně jako jeho soupeř z finále volby Andrej Babiš, toho za to ovšem samozřejmě stihla klasická antibabišovská nenávist „Pavlových“ novinářů. A vlastně nejen v tomhle ohledu. Pavel po svém zvolení prezidentem náhle prozřel i v tom, že se teď už prý bojí, že nás Rusko napadne. V tom sice pro změnu naopak mluví jako Zelenskyj, který tuhle rétoriku zneužívá k tomu, aby vtáhl NATO do přímé války proti Rusku, jinak ale znovu dává za pravdu Babišovi. Ten totiž v prezidentské volbě používal motiv, že na rozdíl od generála Česko nezatáhne do války. Zajímavé je, že Pavla se na změnu názoru nikdo neptá. A stejně tak se ho nikdo neptá ani na to, jestli jako jeho osobní ukrajinská „hereze“ v Mnichově vypadá ona jednota a koordinace zahraniční politiky s vládou, kterou Pavel sliboval ve volbách. Ale vzhledem k tomu, že své hlavní volební i povolební sliby s vervou ruší i Fialova vláda, tak vlastně i Pavel jedná v souladu s ní, když ruší své vlastní volební sliby. Nemám ale hodnotovou kuráž premiéra Fialy, abych dokázal říct, že popírání vlastních slibů je správné, jak se ptáte.
Pokud jde o sliby Fialovy vlády, tak kromě spousty jiných zřejmě nevyjde ani slibovaný extra příjem 33 miliard korun z „válečné“ daně pro banky. Už se totiž ukazuje, že banky okamžitě daňově optimalizují, jak varovali mnozí experti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský