Obce mohly mít z nerostů navíc 120 milionů. Náš pozměňovací návrh k hornímu zákonu to řešil, říká senátor Vystrčil

07.03.2016 11:01 | Zprávy

ROZHOVOR Těžbou nerostů jsou postiženi obyvatelé obcí. O úhrady navíc by se měl stát dělit s obcemi. Podmínky pro podnikání se nemají řešit nařízením vlády. Senátoři vládní koalice se více než dříve ohlížejí na sněmovnu. Hydraulické štěpení hornin je pro Česko nevhodné. Doufám, že nehrozí budoucí nebezpečí ohledně břidlic. To říká senátor Miloš Vystrčil (ODS) k Senátem schválené novele horního zákona.

Obce mohly mít z nerostů navíc 120 milionů. Náš pozměňovací návrh k hornímu zákonu to řešil, říká senátor Vystrčil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Miloš Vystrčil

Pane senátore, spolu s dalšími devíti kolegy jste připravil pozměňovací návrhy k hornímu zákonu, který Senát nakonec schválil ve znění, jež mu postoupila sněmovna. Pozměňovací návrhy mohly přinést obcím více peněz. O co šlo?

Osobně jsem přesvědčen, že dobýváním nerostů jsou nejvíce postiženy obyvatelé obcí, a tedy obce jako takové. Proto jsem přesvědčen, že pokud se stát rozhodne zvýšit úhrady z dobývání nerostů, měl by se o navíc vzniklé příjmy rozdělit s dotčenými obcemi. Přesně to bylo obsahem předloženého pozměňovacího návrhu, který jsme připravili. Pokud bych to měl vyjádřit finančně, tak přijetím našeho pozměňovacího návrhu by došlo k navýšení příjmů dotčených obcí o zhruba 120 milionů korun.

Jak nahlížíte na ono pětileté moratorium ohledně podmínek těžby, jež je vkomponováno do novely horního zákona?

Jsem zastáncem principu, že podnikatelé v České republice potřebují předvídatelné a stabilní prostředí. Osobně jsem tedy spíše proto, abychom podmínky pro podnikání měnili po řádném projednání až zákonem, a nikoliv třeba i neočekávaně nařízením vlády. Z tohoto důvodu mám k pětiletému moratoriu ambivalentní vztah a ani jedna strana mě nebyla schopna jednoznačně přesvědčit o tom, co je správně.

Nemáte pocit, že se Senát u některých závažných zákonů chová vůči sněmovně velmi vstřícně? Vládní koalice v horní komoře funguje. U horního zákona zazněl i argument – radši nebudeme poslance provokovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

13:31 Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Mimo další témata, například jásání nad utopenými Rusy v Egyptě, …