Znáte i současné struktury KSČM. Co říkáte na to, že právě KSČM by opět měla výrazně posílit v parlamentních volbách?
Že jsem byl před listopadem členem KSČ, je samozřejmě pravda, kterou jsem nikdy neskrýval, ani netajil, a řekl bych, že z tohoto období se nemusím za své kroky a jednání stydět. Následně však šlo již o KSČM, kam jsem se přibližně po šesti letech působení na Petrochemii i v pozicích dělnických a následně technických vrátil do politických funkcí. Dokonce jsem deset let působil jako statutární zástupce předsedy ústředního KSČM. Za tuto stranu jsem byl v zastupitelstvu města a kraje a senátorem. Současné struktury, byť v KSČM nejsem od roku 2010, kdy jsem sám členství ukončil - nezastírám, že za velice výrazného tlaku jednoho místního mosteckého kmotra a lidí z okresního, krajského i části celostátního vedení - znám docela dobře. Možná více než současní vedoucí funkcionáři na těchto úrovních…
Opravdu - jak jinak - na výzkumy KSČM nevěří, přesto očekává v příštích volbách úspěch. Osobně jí to přeji, protože se po jejím zaangažování i na úrovni krajských vlád potvrdí její programová, personální a akční vyprázdněnost. Smutné je, že se KSČM daří svým populismem a častým raději „nicneděláním“ nebo tak nějak prý bezkonfliktním přístupem a neřešením stavu odpovědnosti za současné problémy doslova balamutit občany a vytvářet v nich dojem, že je schopná problémy řešit.
Myslíte, že nyní nenaplní naděje lidí? Má dnes co lidem dát – něco, co kdysi fungovalo a mělo by se vrátit?
Myslím, že KSČM není a nebude schopna problémy řešit, protože řešení v programu nemá. Generální přístup „dříve bylo lépe“, „komunisté, vraťte se“, či „vraťme to raději až před listopad“ - je sice chytlavý, ale v realitě nic neřešící. Myslím, že českou společnost ještě čeká asi několik zkoušek prozření. A prvním může být další zklamání ze slibů a očekávání od KSČM. Pro KSČM to však už nemusí být tak sametové jako v listopadu 1989, který koneckonců dosud vůbec vnitřně většinově ani nepochopila.
A jakou šanci na svou změnu požadovanou tehdy společností dostala! Jistě, dřívější fungování řady bezplatných služeb, otázky bydlení, sociálního zabezpečení rodin, zdravotnictví, seniorů a podobně vyvolává zejména u nás, kteří jsme vše zažili, nostalgické vzpomínky… Ale slovy klasika by se dalo říci, že „nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky“. Současná společnost, ale i další segmenty reality jsou jiné. Jsou jiné podmínky, jiné hospodářsko-společenské vazby a tak dále a potvrzuje se, že problémy současného světa a ani české společnosti nelze vyřešit jen klasicky, přístupem zprava či zleva, tedy jen od jedněch nebo druhých. Je potřebná určitá kompilace, nastavení jiné komunikace mezi takzvanými po volbách vznikajícími koalicemi a opozicí.
Pro čtenáře, kteří neznají vaše celoživotní působení v politice: Proč jste vlastně někdy zhruba před třemi či čtyřmi lety jako celkem známý komunistický politik odešel či „byl odejit“ ze strany?
Přečtěte si některé zbylé fragmenty na webu mosteckého Týdeníku Homér a zjistíte, jak snadné je udělat z člověka obludné monstrum. Kmotrovské peníze, nemohoucnost takzvaných kamarádů a oponentů z jiných stran „porazit Balína“ standardními přístupy, znalostmi a zkušenostmi, slušným jednáním vykonaly své. A přiznám se, že když jsem zjistil, že se nelze bránit ani cestou orgánů činných v trestním řízení, tak i proto jsem z KSČM odešel - vyšetřovatel, který se dostal až příliš blízko k dodavatelům i vykonavatelům lživých informací, financujícím osobám a pomalu začal rozplétat celou konstrukci, byl odejit od Policie ČR s podmínečným trestem odnětí svobody za údajné vyhrožování státní zástupkyni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš