Obstrukce opozice? Já si vzpomínám, co prováděl kolega Kalousek... Sněmovní pamětník hovoří

31.01.2022 20:58 | Rozhovor

„Spálí se všechno, od plastů počínaje a špinavými hadry a krabicemi konče.“ Jak se zatápí v energetické krizi, barvitě vylíčil bývalý poslanec SPD Jaroslav Holík, který teď přispívá zkušenostmi jako poradce poslancům hnutí. Holík, dlouholetý člen výboru pro životní prostředí, podotýká, že to, co kdo v kotli spálí, lze odhadovat akorát podle barvy kouře. Dřevo po kůrovci dochází. A korespondenční hlasování? Počkat deset let. Exposlanec komentuje ekologické trendy i aktuální dění na české a zahraniční politické scéně.

Obstrukce opozice? Já si vzpomínám, co prováděl kolega Kalousek... Sněmovní pamětník hovoří
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jaroslav Holík

Mezi poslanci to vře i kvůli korespondenčnímu hlasování. Hovoří se o „Okamurově kličce“. Co vy na to?

Korespondenční hlasování je jeden ze způsobů demokracie, ale mám podezření, že tady v České republice jsme k němu nedozráli a naše demokracie je ještě chatrná. Vidíte, co se stalo z koalice Starostů a Pirátů? Nejsem proti korespondenčnímu hlasování, ale počkal bych s tím tak 10 let. Lidé se to musí naučit.

Lze upřesnit, jakého zneužití se obáváte?

Pokud jsem ve volební místnosti, prokážu se průkazem. Dobrý hacker může hlasovat několikrát. Zatím je digitální síť ještě zranitelná.

SPD chce obstruovat i u projednávání pandemického zákona. Je to vhodné?

Pandemický zákon přišel trošku pozdě a z covidu se udělala větší bublina, než ve skutečnosti je. Když se objevily první zprávy z Wu-chanu, všichni už dopředu věděli, jak se bude virus šířit. Možná to nebyl přírodní virus?

Počet obyvatel na Zemi roste. V minulosti byly války, které tento počet obyvatelstva redukovaly. V současné době vidíme jen lokální války. Může být něco na teorii, že tento virus mohl cílit na snížení populace, už jen tak, že vyvolá strach?    

Vrátím se ještě k jednání ve Sněmovně. Lze obstrukcemi něčeho dosáhnout?

Opozice prakticky nemá šanci prosadit svůj volební program. Musí jít jen o velice závažnou věc, kdy se opozice a koalice shodnou.

Když byl demokratický blok v opozici, také obstruoval. Vzpomeňte si, kolikrát vystupovala kolegyně Richterová. To byly hodinové projevy o ničem. Kolega Kalousek dokázal mluvit dva dny, dělal si legraci, chechtal se u toho a zapíjel to vodou.

Opozice má na obstrukce právo. Je to jedna z mála možností, kterou může uplatnit. Nic jiného nezbývá. Je to jediná možnost upozornit na program. Kdyby byla koalice konstruktivní, řekne – domluvíme se a udělejme něco pro lidi. Ale tady každá vláda jedná stylem – jsme tu my a všechno bude tak, jak řekneme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

18:06 Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

Vykoupením dluhů společnosti Net4Gas, které posvětila Fialova vláda na nátlak exministra Síkely, tak…