Organizujete většinu protestů na podporu Alexeje Navalného a proti Vladimiru Putinovi v Česku. Proč?
V Česku nejde dost dobře protestovat proti Putinovi, to by vypadalo směšně. Nenazval bych to tedy protesty, ale jde spíše o akce solidarity. Všechny tyto akce solidarizují s těmi, kteří reálně bojují proti režimu v Rusku, a s politickými vězni. Navíc chceme, aby se o tom bezpráví dozvěděla celá Evropa. Aby o tom lidé přemýšleli, hovořili a psali. Ostatně proto také děláme tento rozhovor.
My zde žijeme v takových podmínkách, že by bylo hloupé protestovat. Z Ruska jsme odjeli, abychom už protestovat nemuseli. Nicméně všichni soucítíme s lidmi, kteří jsou v Rusku perzekvováni, a proto se konají tyto akce.
Nedávno jste při akci na Palachově náměstí sbírali podpisy pro jakousi petici. Čeho se týkala?
Nápad s peticí byl Jevgenije Čirikové, která byla velice aktivní při událostech roku 2012 ohledně prezidentských voleb a návratu Putina do této funkce v Moskvě a pak byla přinucena k emigraci. Šlo o petici před návštěvou šéfa unijní diplomacie Josepa Borella v Moskvě. Navrhovali jsme další sankce. Chtěli jsme mu dát určitý podnět k jednání s Putinem. Jestli se s ním bavit jako s politikem, ochráncem ruských zájmů, snílkem o ovládnutí celé Eurasije, anebo je třeba, aby takový diplomat měl na mysli, že je to zločinec, sobec a největší, i když utajený oligarcha. Také jsme chtěli, aby se Borell setkal ve vězení s Navalným. Dnes totiž Navalného spousta lidí považuje za určité beranidlo, které by mohlo probořit stěnu Kremlu.
Ale jak už víme, petice nic nepřinesla a nyní už je bezcenná. Borell přijel do Moskvy, popovídal si s Putinem, ale s Navalným ne.
Ano. Navíc se tam Borell choval trochu jako „poslušný synek putinovské famílie“. Co myslíte?
To je pravda. S tím se už nedá nic dělat, to by měla řešit Evropská unie.
Těch sankcí bylo od magnitského zákona až dodnes uvaleno na Rusko nespočet a nic moc se nestalo. Neměli bychom se mnohem více zamýšlet nad jejich funkčností?
To máte bohužel pravdu. Jak napsal politolog a ředitel Akademického centra Borise Němcova pro výzkum Ruska Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Morozov, okolo těchto sankcí se dávno vytvořil doplňkový byznys s tím, jak ty sankce obejít. Ostatně mocní v Rusku na něm vydělávají ještě více, než ztrácejí sankcemi. Využívají offshorové společnosti, bílé koně a tak dále. Napřímo Putin a jeho přátelé nic neriskují, takže nic neztrácejí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský