Ohrožení demokracie, jaké ještě nebylo. Pracoval v ČT, teď popsal vše: Zneužití války, „dezinfo“, Fiala

20.10.2022 10:25 | Rozhovor

Vystupování vlády je naprosto tragické a přináší naprostý opak toho, co nejspíš zamýšlí. Ladislav Henek, někdejší editor zpravodajství České televize, s obavami popisuje současné veřejné dění, které podle něj vede ve jménu dobra k naprosté likvidaci demokracie. Třeba zneužívání války už podle něj zašlo tak daleko, že to připomíná chování komunistů před rokem 1989.

Ohrožení demokracie, jaké ještě nebylo. Pracoval v ČT, teď popsal vše: Zneužití války, „dezinfo“, Fiala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan a Petr Fiala

Co jakožto člověk pohybující se v médiích zatím říkáte na způsob prezentace a komunikace s veřejností, který předvádí vláda Petra Fialy?

Hodnocení způsobu prezentace je přímo závislé na jejím předpokládaném cíli. Proto lze říci, že komunikace současné vlády s veřejností je vynikající, v historii České republiky nejlepší - platí to samozřejmě v případě, pokud je cílem pětikoaliční vlády rozdělit tvrdě společnost na izolované, vzájemně nekomunikující bubliny a ty v nenávisti poštvat proti sobě. Jestliže právě to si Fialův kabinet vytkl za cíl své komunikace, pak se mu to daří skvěle.

Speciálně bych se zeptal na předsedu vlády. Co říkáte na jeho komunikační strategii učitele, který lidi v těžké situaci spíše poučuje než jim dodává víry?

V krizi musí nastoupit krizová komunikace a ta nesmí být mentorsky poučující, protože pak se obrací v pravý opak. Troufnu si říci, že vzhledem k tomu, jak vážné následky kvůli nezvládnutí komunikace v těchto časech hrozí, je poučující vystupování tragické. Bohužel premiérovo vystupování je už delší dobu divné, poněkud robotické. Všechny ty strojeném pózy, naučené výrazy a gesta, která mají vypadat sebevědomě. Nic však nemůže zastřít skutečnost, že patří k lidem - a nepochybuji, že lidsky asi docela hodným lidem - kteří se nikdy neměli stát šéfem, protože vyrostli maximálně do pozice zástupce, účastnícího se diskuse a pak loajálně plnícího rozhodnutí šéfa.

On to tak asi nevidí a je přesvědčen o tom, že dělá víceméně všechno správně. Nereflektuje ani jednu ze svých největších slabin, třeba to, jak snadno je ovlivnitelný. Když totiž člověk poslouchá některé jeho dávnější projevy a čte texty jichž je autorem, nebo na nichž se podílel, nachází silné a hluboké pasáže, občas i brilantní místa a má chuť autora obdivovat. Obdiv nás ale přejde ve chvíli, kdy si uvědomíme, že tento člověk se chová úplně jinak, často dokonce přesně opačně, než píše v oněch místy až brilantních úvahách nebo svých dávných politických projevech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že to Fiala nevěděl? Jeho voliči uvěří. Petrov o sto tisících měsíčně pro premiérova zetě

19:12 Že to Fiala nevěděl? Jeho voliči uvěří. Petrov o sto tisících měsíčně pro premiérova zetě

„Velká část společnosti s nástupem Donalda Trumpa zvedla hlavu, protože uvěřila, že změna je možná. …