Olomoucký biskup: Pravoslavný patriarcha by mohl svůj postoj k válce změnit

23.12.2022 20:51 | Rozhovor

„Otázka vztahu pravoslavné církve a státu je složitá i pro odborníky a má spletité historické kořeny. Ze strany papeže Františka i od mnohých biskupů z celého světa zazněly výzvy k patriarchovi pravoslavné církve, aby svůj postoj k rusko-ukrajinské válce přehodnotil, ale jak vidíme, nic se zatím nezměnilo,“ zmínil olomoucký římskokatolický biskup Josef Nuzík. A k nastávajícím svátkům popřál čtenářům ParlamentníchListů.cz požehnané Vánoce.

Olomoucký biskup: Pravoslavný patriarcha by mohl svůj postoj k válce změnit
Foto: František Ingr/Člověk a Víra
Popisek: Olomoucký biskup Josef Nuzík

Žijeme nyní ve složité době. Válka na Ukrajině byla a stále ještě je velkým šokem minimálně pro střední Evropu. Jak Evropská unie, tak Severoatlantická aliance pomáhají Kyjevu v jeho spravedlivém boji proti okupantům, a to včetně pomoci uprchlíkům. Podílejí se také vaše sociální organizace, např. Charita či Adra, větší měrou na pomoci ukrajinským emigrantům či na pomoci civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině, které je v současné době terorizováno především ruskými raketovými útoky na energetickou infrastrukturu?

Ano, na pomoc Ukrajině myslíme. Naše Charita tam pomáhá už mnoho let a hned poté, co válka vypukla, se snažila přispět materiální pomocí. Dokonce i přímo na arcibiskupství, protože máme jednoho zaměstnance z Ukrajiny, se hned v prvním týdnu uskutečnila velká sbírka na pomoc této zemi. Arcidiecézní charita Olomouc také dlouhodobě pomáhá jednomu ukrajinskému dětskému domovu nebo s rozvojem zemědělství. A nyní v předvánočním čase vznikla další velká iniciativa – zakoupení generátorů pro výrobu elektrické energie, jak pro domácnosti, tak pro instituce. S Charitou jsme dokonce pořídili jeden obrovský generátor, který už dokáže připojit daleko větší síť, a právě v těchto dnech hledáme způsob, jak jej dopravit na místo určení.

Energetická krize a horentní inflace komplikuje život zejména samoživitelům a samoživitelkám, ale také osamoceným seniorům v naší republice. Vyhledává tak nyní více lidí podporu u vašich duchovních? A zapojily se vaše charitativní organizace do potravinové či jiné pomoci potřebným?

V centru pozornosti církve jako celku, ale také jednotlivých farností, které jsou tou nejvýkonnější jednotkou, vždycky stojí osud rodiny a také těch rodin, kde jsou samoživitelé nebo třeba osamocení senioři. Věřím, že i oblastní Charity mají nástroje, kterými situaci monitorují, a právě díky propojení mezi věřícími a obyvateli obcí a měst mohou pomáhat právě těmto skupinám nejpotřebnějších. Na konkrétní pomoc se pak každý rok používá také část výnosu Tříkrálové sbírky, která se bude v novém roce konat ve všech obcích a městech naší vlasti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Štěpán



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

11:21 „Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

„Nemám pocit, že by současná vláda o nějakém poučení z krizového vývoje ve třicátých letech byla och…