Orbán a Věra Jourová? Maďarský europoslanec za Jobbik PL překvapil. Strhávání soch, Slovensko, i to padlo

07.07.2020 9:12 | Zprávy

ROZHOVOR Jak se Maďaři dívají na často kritickou rétoriku eurokomisařky Věry Jourové vůči jejich vládě? Jak vlastně funguje kabinet Viktora Orbána a kam Maďarsko dostal? Jak se v Maďarsku dýchá opozici? Odpovědi na tyto i jiné otázky přináší v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz maďarský europoslanec a místopředseda strany Jobbik Márton Gyöngyösi. Věci, které v rozhovoru zazněly, překvapí zejména liberální čtenáře, ať už se jedná o popis toho, jak v zemi přežívají opoziční média, nebo jak se v posledních letech Jobbik snaží zbavit své dřívější škatulky krajně pravicové strany. Řeč přišla i na vlnu strhávání soch v rámci Black Lives Matter, nebo na odkaz Marxe a Lenina.

Orbán a Věra Jourová? Maďarský europoslanec za Jobbik PL překvapil. Strhávání soch, Slovensko, i to padlo
Foto: Archiv Mártona Gyöngyösiho
Popisek: Maďarský europoslanec Márton Gyöngyösi (Jobbik)

Česká eurokomisařka Věra Jourová, do jejíž gesce spadají evropské hodnoty a transparentnost, je konzistentní ve své kritice Maďarska. Uvedla, že Maďarsko je „křehkou demokracií“, a vyjádřila jisté pochybnosti i o maďarském zákonu o výjimečném stavu. K této věci nakonec uvedla, že Komise nemá důvod Maďarsko za zákon trestat, použila však slovo „zatím“. Její kritika a použití slova „zatím“ dokonce vyvolala reakci maďarské ministryně spravedlnosti Judit Vargové. Jak se na přístup Jourové k Maďarsku díváte vy? Může EU udělat něco pro to, aby ochránila demokracii v Maďarsku?

Jakožto eurokomisařka paní Jourová pravděpodobně není v jednoduché situaci, když se musí vyjadřovat k tak citlivým otázkám. Její úřad vyžaduje, aby hájila unijní zájmy, přičemž je zřejmé, že aktivita Orbánovy vlády je viditelně nekompatibilní s hodnotami EU.

Na druhou stranu také víme, že eurokomisaři svá místa nabývají skrze různé politické dohody a jako výsledek efektivní podpory jejich národních vlád, takže jejich tak často deklarovaná nezávislost je ve skutečnosti vždy neúplná.

Česká vláda, která je také čas od času obviňována z populismu, může mít jiné záměry než Evropská komise. Tato dichotomie mohla vést k nepřesnostem či rozporům v komunikaci paní Jourové. Reakce ministryně Vargové mě nepřekvapuje. Paní Vargová se obvykle nerozpakuje vytrhávat slova z kontextu či v rámci maďarského politického diskurzu přímo lhát. Kompromis hledající a diplomatická mluva představitelů Evropské unie je pro bezskrupulózní politiky, jako je paní Vargová, zlatým dolem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…