Pan Síkela neví, on je bankéř. Jiří Paroubek o vládě v rozkladu, legrační sankci proti Rusku a Lipavském v Kyjevě

22.07.2022 19:45 | Rozhovor

„Sankce? Zdá se, že ruskou pozici zejména ve světě, který je mimo západ, spíš posilují,“ říká bývalý premiér Jiří Paroubek a vysvětlil, proč nevěřil, že by Rusko na západ zavřelo kohoutky s plynem. Řekl také, z jakého důvodu nesdílí radost nad zprovozněním terminálu na zkapalněný plyn v Holandsku. Ohledně podzimních voleb musí dle jeho slov vláda očekávat velký výprask. TOP 09 je podle něj na konci své dráhy, STAN na „resuscitačním oddělení“. Vyjádřil se i k postoji vlády ohledně rostoucích případů nákazy covidem.

Pan Síkela neví, on je bankéř. Jiří Paroubek o vládě v rozkladu, legrační sankci proti Rusku a Lipavském v Kyjevě
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jiří Paroubek

Plynovodem Nord Stream 1 začal po pravidelné odstávce zase proudit plyn. Vy jste byl mezi těmi, kteří předpovídali, že Rusko kohoutek nezavře. Můžeme si tedy lidově řečeno oddechnout?

Když se mě na to někdo ptal, třeba v pondělí v TV Prima, tak jsem odpovídal, že si nemyslím, že by Rusko uzavřelo kohouty. Tak Putin má prý smysl pro určitou legalitu, jsou tady smlouvy, které se snaží dodržovat. Protože nedodržování smluv by se mu mohlo vrátit zase v jiném případě. Když třeba uzavřel začátkem roku smlouvy s Indií a Čínou, no tak by vlastně znevážil i tyto smlouvy a další, které by uzavíral.

Připomínal jsem také, že plyn a ropa proudila do západní Evropy ze Sovětského svazu i v těch nejtemnějších dobách studené války. Rusko prostě má zájem na tom, aby dodržovalo smlouvy, které uzavřelo, konflikt nekonflikt, sankce nesankce. Rusko zatím k nějakým proti sankcím de facto nepřistoupilo.

A jak si to, že Rusko k žádným protisankcím jako odpověď západu, nepřistoupilo, vysvětlujete?

Já si spíš kladu otázku, jak jsou ty sankce západu účinné. Zdá se, že ruskou pozici zejména ve světě, který je mimo západ, a to je většinový svět, spíše posilují. Nedá se říct, že by ruská ekonomika vysloveně strádala. Nezažívá to, co Ukrajina, že je na pokraji bankrotu a že západ každý měsíc musí Ukrajinu napojit devíti miliardami dolarů, aby bylo na výplaty důchodů, státním zaměstnancům, aby bylo v podstatě na chod státu. Takže je otázka, kdo je na tom v důsledku těch sankcí hůře.

Uvalit sankce na zemi, která je prakticky autarkní, co se týče hospodářství… Jiná věc je, jak se některé ty obory rozvíjejí, zda se můžou rozvíjet opravdu na špičkové úrovni bez západních nebo čínských technologií. Ale Rusko k čínským technologiím přístup má a mít bude. Takže ona to zase taková rána není. Takže jestli se více, nebo méně účastní sankcí vůči Rusku 40 států, zhruba 30 států se účastní dodávkami zbraní na Ukrajinu, no tak to je něco, co se zdá, že Rusko unese. A že tedy sankce západu prostě nejsou účinné. Teď ta poslední sankce je zase legrační. Jestli západ nebude kupovat od Ruska zlato, no tak ho bude prodávat do Číny, do Indie. Indický trh je hladový po stříbru, po zlatě. Tam je běžné si dávat dárky v cenných kovech. Čína bude posilovat své devizové rezervy a část těch devizových rezerv bude určitě ve zlatě. Takže prakticky se nic nestane. Rusku tedy.

Vy často mluvíte o tom, jak je důležité, aby konflikt na Ukrajině byl co nejrychleji ukončen. Máte pocit, že to k tomu směřuje?

Bohužel ne! Bohužel české předsednictví EU, jak zase tento týden předvedl ministr zahraničí Lipavský v Kyjevě, si vůbec neuvědomuje, v jaké situaci zejména střední a východní Evropa je. Inflace dosahuje v Pobaltských státech dvaceti procent. My se k tomu blížíme. Faktická inflace je kolem 20 procent určitě. Jiná věc je statistická, ta je trošku nižší. Letos poklesne životní úroveň lidí. A klíč k řešení těchto problémů, zejména v té střední a východní Evropě, ale také v západní Evropě, je v tom, ukončit konflikt tak, aby klesly ceny energetických surovin a dalšího. Tak, aby bylo možné zajistit dodávky energií za rozumné ceny. Zatím to vypadá, že nejen ti chudší obyvatelé zemí EU, ale i střední vrstvy, budou vlastně nepřímou obětí tohoto konfliktu.

Jak sám říkáte, všechno se zdražuje, někteří lidé už to příliš nezvládají. Očekáváte na podzim velké nepokoje v ulicích?

Myslím, že první signálem budou volby. Vládní koalice určitě bude mobilizovat tu svoji aktivistickou menšinu obyvatelstva. Koneckonců, ty strany vládní koalice nezískaly většinu národa ani v těch posledních parlamentních volbách, tak teď musejí očekávat velký výprask. A pak je otázka, jak se budou rozkládat. Ty jednotlivé strany pochopitelně, pokud ucítí, že účast v koalici jim přináší jen záporné body, tak se podle toho budou chovat.

A k těm nepokojům. Je otázka, jaký je pro lidi práh snesitelnosti. V tuto chvíli to nedokážu odhadnout. Určitě je u Čechů vyšší než u jiných národů. My nejsme zvyklí demonstrovat, nejsme zvyklí stávkovat. Ale myslím si, že pokud vláda zatím nechce jednat se státními, s veřejnými zaměstnanci, o úpravě mezd, no tak to je něco, co ji může přinést nepříjemná překvapení. Umím si představit, že ta stávková pohotovost se například ve školství změní ve výstražné stávky ještě před volbami. No a výstražné stávky před volbami, to je sakra silný signál ve společnosti. To jenom zeslabí volební výsledek současných vládních stran.

Když se ještě vrátíme k plynu, Španělsko podle médií oznámilo, že nepodpoří nouzový plán EU, podle kterého by v případě výpadku dodávek ruského plynu musely země EU během nadcházející zimní sezony snížit spotřebu plynu o 15 procent. Je to podle vás dobrý plán?

Je takový chimérický plán. Myslím, že by všichni měli začít šetřit od sebe, ti, co to doporučují a kdo tu krizi zavinili. Mluví se o patnácti procentech. Když se začne šetřit v průmyslu, tak například v automobilovém průmyslu, který je pro nás klíčový, to bude znamenat ohromné výpadky výroby. Protože plyn je potřeba například na vypalování karosérií. A bez karosérií prakticky nemůžete sestavit auto.
Takže ti, kteří teď budou nabádat k nižší spotřebě, vládní činitelé, by si to měli nejdřív zkusit ve vlastní domácnosti, aby tedy poznali, co vlastně lidem doporučují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: David Hora

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…