Pane Babiši, nečekejte zázraky. Šéf komory z drsného kraje srovnal vaše představy s realitou

19.07.2014 20:32 | Zprávy

ROZHOVOR Podle ekonoma Františka Jochmana z Mostu má ministr financí pravdu s potřebou jaderné energetiky v České republice, zapomíná ale, že přenechávat uhlí potomkům není tak úplně jednoduché. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví také o švindlování na daních a odkrývá, proč většina ministrů, s nimiž se setkal, nemůže dotáhnout do konce své bohulibé sliby.

Pane Babiši, nečekejte zázraky. Šéf komory z drsného kraje srovnal vaše představy s realitou
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: František Jochman

Ministr financí Babiš uvedl, že se Česká republika v otázkách energetické soběstačnosti neobejde bez jaderné energie a že uhlí si máme odložit pro příští generace. Myslíte si stejně jako on, že výstavba dvou jaderných bloků je nezbytná? Souhlasíte s návrhem budovat je jako PPP projekt?

Jaderný blok asi potřebovat budeme, a to kvůli elektřině. Jestli to bude formou PPP nebo státními garancemi, to už je podle mě jen technikálie. Stejně budou muset pak na trhu tu elektřinu nějak prodat, takže to není stěžejní otázka, jestli PPP nebo ČEZ.

V otázkách uhlí se rovněž ztotožňujete?

Uhlí nepotřebujeme jen kvůli elektřině – ona ta otázka není „buď, a nebo“. Uhlí jde do teplárenství. Takže nemůžeme říct: „Budeme mít Temelín a ještě rozšíříme Dukovany a uhlí těžit nebudeme." To tak úplně nefunguje. Teplárny jsou už dneska docela nervózní, protože potřebují vědět, z čeho budou vytápět ty domácnosti. Mimoto musí dnes činit různé ekologické investice kvůli dodržení určitých limitů emisních a podobně, a musí se rozhodnout, jestli tu velkou investici udělají s vědomím, že budou dál spalovat uhlí, nebo že půjdou cestou topit plynem. To je ovšem pro domácnosti dražší, ale teplárny prostě musí vědět, zda budou, či nebudou mít uhlí, a podle toho mohou rozhodovat své miliardové investice do rekonstrukcí.

Není pak i pro obyvatele uhelné pánve na severu Čech lepší, když se o další těžbě rozhodne radši hned a nebude se jejich případné přesídlení takto odkládat? 

U názorů typu, že necháme uhlí na pozdější dobu, až jej budeme víc potřebovat, se zapomíná, že ono to tak úplně rychle pak nejde. Musí se pak plánovat aspoň pět, sedm let dopředu. Až pak někdo rozhodne, že teď už ho potřebujeme, bude to trvat několik let, než se k tomu uhlí dostaneme.

Ano, to říkají i těžaři, že dobývací prostor, který nyní brzdí limity těžby uhlí, je potřeba tuto lokalitu jaksi „zakonzervovat“ a pak ji opět otevřít, připravit, odtěžit vrstvy zeminy a podobně…

Když se to teď zavře, tak než se k tomu zdrojovému ložisku uhlí pak znovu dostanou, to trvá nějaké roky. Není to tak flexibilní jako vyřčení té potřeby.

Chápu tedy dobře, že patříte mezi příznivce pokračování těžby za územními limity na Mostecku a přestěhování obcí Horní Jiřetín a Černice?  Zrušení vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně tedy podle vás nebylo úplně efektivní ze strany státu?

Jsem pro pokračování těžby. Mělo by to být ovšem založeno na dohodě mezi vlastníky nemovitostí a těžaři. Nikdo by těm lidem neměl brát domov. Těžaři se musí dohodnout s vlastníky, že jim postaví nové domy nebo celou vesnici, jako to dělají v zahraničí. Já jsem se byl podívat třeba v Německu. Určitě to není o tom, že se zbourá vesnice a oni přijdou o domovy, jak to někdy někdo hystericky přehání do extrému. Každopádně jsem pro to, aby se těžilo, protože i pro region to má určitě přínos.

Další věc jsou rekultivace. Pokud se teď šachta zavře, nevygeneruje se dost peněz, aby se vše pořádně zasanovalo – to nutné jistě těžaři udělají, ale nebudou investovat nic víc. Pokud se bude v těžbě pokračovat, z vygenerovaných peněz se může dál vymýšlet, nehledě na zaměstnanost a dodávky firem, které jsou navázány na těžební společnost. Pokračování těžby je tak rozhodně ekonomický přínos.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

9:46 „Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

Brno, konkrétně volební obvod Brno-město, již tento víkend čekají doplňovací senátní volby po náhlém…