Ukrajina se na summitu NATO ve Vilniusu přiblížila členství v Alianci tím, že se jeho účastníci shodli na odstranění Akčního plánu z procesu jejího připojení k NATO. To však může nastat až po skončení války, s čímž nesouhlasí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zdůvodněním, že nejistota motivuje Rusko k dalšímu teroru. Mohli jít členové Aliance ještě dál a přizvat Ukrajinu už teď?
Pořád jsem byl přesvědčen, že Ukrajina bude přizvána do NATO až v době, kdy skončí válečný konflikt. Proto mě toto rozhodnutí nepřekvapilo.
Pokud by se tak stalo ještě předtím, než by skončila válka, tak by bylo NATO prostřednictvím Ukrajiny zavlečeno do konfliktu, přitom už skoro rok a půl se snaží do toho konfliktu aktivně nezasahovat. Proto jiné řešení než pozvání Ukrajiny až po skončení války nepřicházelo do úvahy.
Americký prezident Joe Biden o víkendu uvedl, že Ukrajina teď na vstup do NATO připravená není, protože členský stát musí kromě vojenských charakteristik být i funkční demokracií. Má Ukrajina na to, aby se ze země ovládané dlouhodobě několika oligarchy funkční demokracií opravdu stala?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník