Ve svém nedávném textu uveřejněném v internetovém deníku Svobodné fórum "Jak zastavit Babišovo hnutí? Zacházet s ním jako s fašismem" jste uvedl, že hnutí ANO je moderní verzí autoritativní politiky, kterou ve 20. století představoval fašismus. Mohl byste prosím vysvětlit, jak jste toto srovnání myslel?
Na většinu otázek odpovídám v tomto článku. Přesto si dovolím pro čtenáře ParlamentníchListů.cz své odpovědi ještě doložit a rozvést.
Andrej Babiš pocítil potřebu svého ideologického vymezení a sám sebe zařadil mezi liberály. Na to jsem ve svém článku reagoval. Všechny formy liberalismu kladou důraz na:
1. politickou a názorovou pluralitu a toleranci vůči oponentům,
2. parlamentarismus,
3. dělbu moci,
4. nezávislost justice na výkonné moci
5. nezávislost médií na politické moci
6. demonopolizaci ekonomiky.
Toto je liberalismus. A Babišovo hnutí ve všech bodech představuje pravý opak. Chtěl jsem prostě vyjádřit názorně skutečnost, že jeho sebeprezentace jako liberála je podvod. Babiš a jeho hnutí mají mnohem blíže k mnoha rysům fašismu. Prostě proto, že Babiš je klasický autoritář. Posuďte sami, který seznam principů je realitě Babišova hnutí bližší. Fašismus se vyznačuje těmito znaky:
1. vůdcovský princip,
2. potlačování názorové opozice,
3. pohrdání parlamentarismem,
4. koncentrace moci do jednoho centra,
5. potlačování nezávislosti médií a jejich znesvobodňování,
6. ekonomická monopolizace a prorůstání státních a ekonomických struktur, korporativismus,
7. populistická manipulace veřejností masivním marketingem.
K naplnění kompletního výčtu znaků fašismu chybí Babišovi jen ovládnutí represivních složek státu a prudký nacionalismus. Bohužel se zdá, že na tom prvním se již pracuje (v bezpečnostní divizi Agrofertu) a to druhé zatím Babiš v kontextu stávající situace nepotřebuje. Co ale není, může být. Nové formy autoritářství jsou ovšem právě proto nové, aby nebyly snadno odhalitelné. Proto se Babišovo hnutí tváří moderně a proevropsky. Andrej Babiš je mistr v lakování a předstírání. Ale podstata je jasná. Svojí mentalitou je to orientální byzantský oligarcha, který neuznává liberální společnost založenou na férové soutěži vizí, programů a idejí. On vyznává pouze mocenské válcování. A má přitom tu drzost se označit za liberála. Přitom neustále jen postupně utahuje šrouby. Všimněte si programu elektronických pokladen pro živnostníky. Takový model, kdy je ministr financí největší ekonomický hráč na trhu, je nepřijatelný nejen z hlediska buzerace, ale hlavně z hlediska mocenského zneužití. To je přeci princip Velkého bratra z George Orwella.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban