Pavel Žáček, studentský vůdce ze sametové revoluce, zvyšuje hlas: Máme našlápnuto k oligarchizaci, možná i autokratickému stylu vlády

13.11.2017 19:05 | Zprávy

ROZHOVOR V rámci ČSSD se některé názory spíše potlačovaly, což nakonec vedlo k její nejednotnosti a marginalizaci. Věřím, že názorová různost se v budoucnu může stát silnou stránkou ODS. To říká historik, první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a nový poslanec za občanskou demokracii Pavel Žáček.

Pavel Žáček, studentský vůdce ze sametové revoluce, zvyšuje hlas: Máme našlápnuto k oligarchizaci, možná i autokratickému stylu vlády
Foto: Archiv P. Žáčka
Popisek: Pavel Žáček

Po sněmovních volbách se ozývají velké obavy o demokracii v Česku. Prý se společnost stále více fašizuje a dochází k oligarchizaci politické scény. Sdílíte tyto obavy?

Do určité míry sdílím tyto obavy. Určitě máme našlápnuto k oligarchizaci naší politické scény a možná i autokratickému stylu vládnutí. Nerozumím sice v tomto kontextu frázi „společnost se stále více fašizuje“, nicméně všem antidemokratickým tendencím se rozhodně musíme bránit.

Byl jste prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Proč ve střední Evropě dochází k odklonu od tradičních demokratických stran, stírání pojmů levice a pravice a příklonu ke stranám s přinejmenším autoritativním vedením?

Jde jednak o určitou krizi demokratického vládnutí, v našem konkrétním případě související navíc se všeobecnou hodnotovou krizí, neschopnost definovat napříč demokratickým politickým spektrem naše národní zájmy, zaujmout veřejnost a také vygenerovat úspěšné a silné politické lídry. Než naše společnost po listopadu 1989 stačila jako celek politicky uzrát – nemluvě o nedokončeném procesu vyrovnání se s totalitní komunistickou minulostí – byla konfrontována s dalšími globálními výzvami, které zdá se končí až u příklonu ke stranám s „přinejmenším autoritativním vedením“.

O Petru Fialovi se často hovořilo jako o slabém vůdci, akademikovi bez ostrých loktů, a přesto dokázal ODS vyvést z krize a začít její novou etapu. Přesto jsou v ODS slyšet i další myšlenkové proudy. Nebojíte se, že se strana bude do budoucna myšlenkově drolit a stane se nejednotnou, jak k tomu došlo v ČSSD?

Máte pravdu, Petr Fiala byl asi jedinou osobností, která mohla ODS vyvést z krize a zahájit novou etapu její politické historie. Myslím, že je absolutně normální, že v lůně ODS jako aktuálně nejsilnější demokratické politické straně jsou slyšet i další myšlenkové proudy. Vidím to právě naopak: v rámci ČSSD se některé názory spíše potlačovaly, což nakonec vedlo k její nejednotnosti a marginalizaci. Věřím navíc, že názorová různost se v budoucnu může stát silnou stránkou ODS.

Miroslav Kalousek z TOP 09 dlouho volal po sjednocení české demokratické pravice (TOP 09, Starostové a nezávislí, ODS). Je to pořád živé a mohlo by k tomu v budoucnu dojít?

V této souvislosti je dobré připomenout, že již před rokem volal po sjednocení české demokratické pravice Petr Fiala. A neúspěšně, mimo jiné také kvůli Kalouskově odmítnutí. Podle mého názoru je toto zdánlivě logické volání silně zatíženo řadou minulých reminiscencí a prosazováním partikulárních zájmů. Nicméně si myslím, že by se sjednocení pod vedením ODS v nadcházejícím období mohlo podařit. Uvidíme, jak se bude vyvíjet politická situace.

Ostatně sociální demokracie je nejstarší tuzemskou stranou a takhle dopadla. Proč jí velká část elektorátu přestala věřit?

To je velmi dobrá otázka, zejména při vědomí, že větší část jejího elektorátu získal Andrej Babiš s ANO, jehož právě sociální demokracie vtáhla v rámci své koaliční vlády do vrcholové politiky. Neumím na ní v úplnosti odpovědět. Nicméně si ji musí položit každý potenciální Babišův koaliční partner.

Povolební jednání jsou v plném proudu. S ANO ale moc stran jít do vládní koalice nechce. Jak to podle vás dopadne?

Nechme se ještě překvapit. Situace se poněkud změní konstituováním orgánů Poslanecké sněmovny a zásadně pak po volbě prezidenta.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek jsou vyšetřováni policií. Neobáváte se, že bude tato kauza s nimi u moci zametena pod koberec?

Určitě, takováto obava zde reálně existuje. Oba tito pánové zcela jistě nejsou osobnostmi, které by v poklidu čekaly, až v jejich korupční kauze rozhodne nezávislý soud. Babiš ani Faltýnek by z těchto důvodů neměli být ve vládě a veškeré parlamentní kontrolní mechanismy musí zůstat v rukou opozice.

Také se hovoří o vyšetřování prodeje OKD a dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotky. Jak tuto kauzu hodnotíte?

Tak za současné situace bych se zrovna u této kauzy neobával, že nebude nestranně a v úplnosti prošetřena a nedojde až k soudu. Potvrzuje se navíc, že žádná korupce se nedá jednou provždy zamést pod koberec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…