TOP 09 podporujete dlouhodobě. Podpoříte ji i v letošních volbách?
Máte pravdu, TOP 09 dlouhodobě podporuji a od listopadu 2015 jsem také členem předsednictva. V nadcházejících volbách budu opět kandidovat.
V posledních volbách se straně příliš nedařilo a nepřejí jí ani aktuální průzkumy, podle nichž by se do sněmovny nedostala. Co dělá z vašeho pohledu strana špatně nebo co by měla dělat lépe?
Průzkumy ukazují různé preference a není nutné jim přisuzovat příliš velkou váhu. Některé preference se pohybují také okolo 8–10 %, což si nemyslím, že je nějaký nezdar. Jsem přesvědčen, že se budeme posouvat výše i díky naší Vizi 2030, kterou nyní postupně představujeme lidem ve všech krajích. Například příští pondělí v Praze.
ODS se spojila se Soukromníky, lidovci se snaží dohodnout se STAN. Nepomohlo by i TOP 09, kdyby se domluvila na spolupráci s dalšími subjekty?
TOP 09 má dostatek osobností. Silnou kandidátku postavíme i bez koalice s jiným subjektem. Spolupráci nabízel předseda TOP 09 dalším demokratickým stranám opakovaně, a dokonce říkal, že on sám nebude stát v cestě dohody několika stran, které by mohly zabránit vítězství hnutí ANO, které nedává záruku pokračování demokracie. Po jejich víkendovém sjezdu, na kterém dali členové Andreji Babišovi neuvěřitelné pravomoci jako vůdci, už snad každý vidí, že hnutí ANO se neřídí demokratickými principy.
Může podle vás spojení opoziční a vládní strany fungovat? A nevnímáte to od STAN jako podpásovku?
Kolegyním a kolegům ze STAN přejeme hodně úspěchů. Spolupráce s nimi byla úspěšná, ale v současnosti mají jiné priority, tak se rozhodli pro koalici s KDU-ČSL. Naše spolupráce dál pokračuje v Evropském parlamentu nebo v některých krajích a obcích. Třeba budeme spolupracovat i po volbách na základě programové shody.
Pětatřicet dní, kdy podle zákona mohou být překročeny imisní limity v ovzduší, vydýchají lidé na některých místech Moravskoslezského kraje již počátkem roku. Nejinak tomu je i letos. Kdo za to nese odpovědnost? Jak je možné, že se problém nedaří vyřešit nebo minimálně regulovat?
Problémem jsou jiné limity u nás a v Polsku. Tam si, bohužel pro nás, vyjednali v EU vyšší limity pro některé látky v ovzduší. Takže mohou mít větší znečištění, a to pak jde i k nám. Stát měl už zasáhnout a buď se s Polskem dohodnout na opatřeních, která znečišťování našeho ovzduší omezí, nebo Polsko jednoduše žalovat. Dalším řešením je odpovědnost samotných občanů, kteří by především v době smogové situace měli přestat topit pevnými palivy a zaměřit se na plyn nebo elektřinu. Osvěta u nás by tomu pomohla.
Otázkou také je, co navrhujete vy sám?
Opakuji, že bych se soustředil na řešení problému rozdílných limitů u nás a v Polsku. Vytvořil bych takový tlak na Polsko, abychom netrpěli jejich benevolentními limity. U nás bych apeloval na kraj a na obce, aby jejich občané omezili topení pevnými palivy při smogové situaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková