Peskování umělců, jak z Červeného Hrádku, křik potrefených hus na profesora Halíka. A Ovčáčka poslanec Zlatuška raději ani komentovat nechce...

23.04.2016 17:09 | Zprávy

ROZHOVOR Poukaz na Antichartu v případě kritického prohlášení umělců na hudebních cenách Anděl je prý natolik směšný, že ho nemá cenu ani dál rozvádět, konstatuje poslanec a vysokoškolský pedagog Jan Zlatuška (hnutí ANO). Podle něj by se také měl každý prezident držet ústavního systému České republiky a nevytvářet žádnou svoji „hradní politiku“, tu má určovat vláda. Dále chválí duchovního Tomáše Halíka za to, že společnosti nastavuje tolik potřebné zrcadlo.

Peskování umělců, jak z Červeného Hrádku, křik potrefených hus na profesora Halíka. A Ovčáčka poslanec Zlatuška raději ani komentovat nechce...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška instruovaný Jaroslavem Faltýnkem

Menší mediální válku znovu rozpoutalo prohlášení Davida Kollera a Lenky Dusilové na nedávném udělování cen populární hudby (Anděl) o tom, že prezident Zeman a další politici by se neměli chovat servilně k  zemím, kde zrovna nevládnou demokratické poměry. Byla také kritizována naše údajná orientace na východ. Nedlouho potom herec Tomáš Hanák přinesl na shromáždění k prezidentské návštěvě posměšný transparent o Miloši Zemanovi. Jak hodnotit tuto kritiku? Zaslouží si ji prezident, anebo jsou naši umělci někde mimo realitu, žijí ve svém specifickém světě?  

Právo kritizovat nelze dost dobře odebírat nikomu, umělce nevyjímaje. Dost bych varoval proti peskování ve stylu proslovů z Červeného Hrádku.

Z Hradu i od Andreje Babiše se potom umělcům dostalo tvrdé odvety. Mluvčí Ovčáček přirovnal jejich kritiku k podepisování Anticharty za totalitního režimu a Andrej Babiš Davidu Kollerovi vzkázal, aby si ho nepletl s jeho mecenášem Kellnerem, který právě nejvíce obchoduje v Rusku a v Číně. Myslíte si, že to byly adekvátní reakce?

Srovnání s Antichartou je natolik směšné, že bych ho v zájmu pana mluvčího raději nerozváděl. Poukaz na nesměšování s provozovatelem masivního vymáhání dluhů v Číně (kterážto „reklama“ pro Česko mi připadá zhruba jako reklama na Bahamy jako sídlo českých investorů) jsem bral jako přátelské upozornění na fakta a distanc od kritizované skupiny.

Velice důrazně protestoval proti návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Miroslav Kalousek, až se téměř dostal do konfliktu s policií. Na ni směřovala kritika z různých míst, kde se shromáždili odpůrci čínské politiky. Senátorka a dlouholetá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová dokonce upozornila, že se česká policie nechovala jako ochránce českých občanů, ale jako ochránce prezidenta Zemana. Dá se s ní souhlasit?

Soudím, že plánovaná ústavní stížnost senátorů v této věci je zcela důvodná a že Ústavní soud rozhodne v souladu se základními principy, na kterých stojí demokratický právní stát. Osobně si myslím, že policie spíš prezidentovi uškodila – již proto, že s jejím postupem je ve veřejnosti spojován, ačkoli důvody pro nějakou „ochranu“ tu asi pro zjevnou absenci nebezpečí nebyly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vedeme podle vás s Ruskem hybridní válku?

A proč vlastně tento stát podle všeho nedokáže dostatečně bránit hybridním útokům a třeba ruské propagandě se zde dost daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala čeká na Brusel, jaký výkon dovolí Dukovanům? Krása soptí: Zásah do naší suverenity

0:01 Fiala čeká na Brusel, jaký výkon dovolí Dukovanům? Krása soptí: Zásah do naší suverenity

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Postupně se v Bruselu vybudoval moloch, který má tendenci ovládat občany v jednot…