Cenu Genderman 2020 od sdružení Otevřená společnost dostal nedávno nejmladší poslanec ve Sněmovně František Kopřiva z Pirátské strany. Cenu dostávají ti, kteří se nějakým způsobem zasazují o propagaci rovnosti žen a mužů. PL.cz se ho tedy zeptaly, zda si myslí, že jsou ženy v České republice nějak znevýhodněny. „Jsou znevýhodněny – jak ukazují čísla – například rozdílným platem muže a ženy ve stejné pozici, v čemž jsme jedni z nejhorších v Evropské unii. Velkou roli samozřejmě hraje mateřská a rodičovská dovolená,“ upozornil. „Chtěli bychom proto motivovat muže, aby mohli jít také na rodičovskou. Já sám, až budeme mít děti, bych s nimi také chtěl nějaký čas takto strávit. Může to být výhodné pro oba rodiče. Podpora zkrácených úvazků, dětských skupin ve firmách či státní správě. Toto je správná cesta, rozhodně lepší než nějaké kvóty,“ vysvětlil poslanec České pirátské strany.
Snažím se kopat za lidi, kteří chtějí mít kariéru i rodinu
„Co se týče práv žen a mužů, ty jsou v České republice už vyrovnané. Nicméně když se opět podíváme na čísla, kolik žen je ve vedoucích pozicích, ať už ve firmách, nebo v politice, tak tam převažují muži. Vnímám to za sebe jako běh na dlouhou trať a potřebu kultivovat prostředí v politice, aby to nebyl drsný klub pro verbálně nejsilnější, ale prostředí, kde se vede dialog a ženy se v něm budou cítit příjemně,“ uvedl Kopřiva. „A také když se rozhodnou mít dítě, aby zakládání rodiny nebylo vyloženě překážkou pro nějakou kariéru. Aby se pracovní a rodinný život dal co nejlépe skloubit. Je to samozřejmě na každém, na každé ženě i muži, aby si vybrali. Když budou chtít být s dítětem déle, je to jejich volba. Nebo naopak když děti nechtějí a věnují se jen kariéře. Ale já se snažím kopat za lidi, kteří chtějí mít kariéru i rodinu a nějakým způsobem je skloubit,“ zdůraznil.
Jak si však vysvětlit, co se týče zastoupení žen v politice ve vedoucích pozicích, že když Piráti a STAN představovali lídry do voleb, ukázalo se, že mají na prvním místě kandidátky ženu jedinou – Olgu Richterovou (a stejně je na tom například koalice Spolu). Čím to je? „Je to tak a vnímáme to jako náš problém. Když budu mluvit za Piráty, tak my nemáme pozitivní stanovisko ke kvótám. Máme otevřené primární volby, do kterých se můžou přihlásit všichni a pak o nich všichni členové otevřeně hlasují. Jsou tam ale nějaká úzká hrdla. Například to, že když je málo žen v té straně, málo se jich přihlásí a málo je jich pak zvolených,“ vysvětlil. Piráti si podle něj dělali statistiku. „Vyplynulo z ní, že když už se Pirátka přihlásila na nějakou volitelnou čelnou pozici na kandidátce, s velkou pravděpodobností byla na toto volitelné místo zvolená. Nicméně přihlásilo se jich málo, což souvisí s tím, že jich je málo ve straně. Snažíme se s tím pracovat,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban