V příštím roce se má Česko ocitnout mezi zeměmi, které v pokrizové konsolidaci svých veřejných financí budou zaostávat za srovnatelnými ekonomikami. Dá se čekat, že ratingové agentury zhorší náš výhled i samotný rating, takže se obsluha dluhu českého státu prodraží. Jak vám proto zní avízo koalice Pirátů a STAN, že se po volbách zasadí o snížení schodků veřejných financí i prosazením vstupu ČR do Mechanismu směnných kursů II, čímž by se úrok na českém dluhu snížil?
To je úplně legrační nápad! Tady někdo vůbec neví, co povídá. Tak mi tedy dovolte, abych pány a dámy piráty a pirátky, starosty a starostky, vyvedla z omylu. Jestlipak víte, kdy se začaly jednotlivým zemím eurozóny zhoršovat jejich veřejné finance? No já vím, že nevědí, protože kdyby věděli, nemohli by něco takového vyslovit. Tak tedy veřejné finance se začaly drtivé většině zemí – až na výjimky typu Německo – zhoršovat v okamžiku přijetí eura. A hádejte proč. No protože se tyhle země začaly snadněji dostávat k úvěrům. Takže se jim jednodušeji zadlužovalo. Nejzářnější případ jsou kolegové sousedé Slováci.
Česká ekonomika by potřebovala projít zásadní transformací. Nejde však schválení nových pravidel kurzarbeitu ve Sněmovně proti tomuto požadavku tím, že se budou konzervovat a živit již nevyužitelná pracovní místa, přičemž daňoví poplatníci budou hradit „placenou dovolenou“ těm, o jejichž práci už není zájem? Nebo je nutné zabránit razantnímu nárůstu míry nezaměstnanosti a zachování sociálního smíru?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník