Vánoce země prožila v šoku po zavraždění 14 lidí na Filozofické fakultě. Je strašně těžké to komentovat, ale co k tomu říci? Například BIS po střelbě vyzývá, že máme důvěřovat státním institucím, nešířit dezinformace a semknout se. Nebyla v tomto případě ze strany tajné služby promeškána vhodná příležitost mlčet?
Přijde mi strašné, s jakou lehkostí se někdo rozhodne pozabíjet bez nějakého zřetelného důvodu tolik lidí. Právě proto ale lidé musí chtít vědět, co se přesně stalo, jak se to stalo, kdo byl střelec David Kozák, z jakého prostředí pocházel, co se mu odehrávalo v hlavě. Státní instituce a poplatná média samozřejmě budou volat k zodpovědnosti, důvěře, semknutí. Lidé by si ale měli uvědomit jednu věc – státu se nedůvěřuje, stát se kontroluje. To ale státním institucím a politikům v čele s Vítem Rakušanem přirozeně nevyhovuje. Oni potřebují občana podmaněného, otupělého.
Mezi komentátory také rezonovalo téma vánočního projebvu premiéra Fialy. Jak byste ho ohodnotil vy?
Oproti dřívějším, podobným projevům, bych viděl u premiéra určitý pozitivní posun. Určitě bych ocenil smířlivost premiérova projevu, například že protentokrát ani jednou nic nesváděl na Babiše s Putinem, jak má tato vláda ve zvyku. Pokud bych ale měl projev hodnotit jako takový – napsaný byl hezky, ale vlastně vůbec nevím, co tím projevem chtěl Petr Fiala říci. Že je doba těžká? To víme i bez něj. Nebo že se bude vláda snažit, abychom se měli lépe? To tedy po dvou letech u kormidla sděluje brzy. Viděl jsem na jenom serveru anketu, kde 80 % čtenářů hodnotilo projev Petra Fialy jako ve škole pětkou. To o ledascčem také svědčí.
Vláda Petra Fialy se potýká s nízkou mírou důvěry, která dosahuje úrovně vlády Petra Nečase. Jak ji podle vás nadále poznamenají „reformní“ kroky, naplánované od prvního ledna?
Ty takzvané reformy nám předně vytáhnou z peněženek docela dost peněz. Chápu, že je třeba vyrovnat státní finance, ale nebylo by lepší začít šetřením, předně zcela symbolicky u sebe, zrušením několika zbytečných úřadů či zbytných agend? Nebo omezením náměstskovských trafik, vytvořených pro neúspěšné pirátské politiky? Nelze po lidech donekonečně žádat utahování opasků – já tuto frázi v pravidelných intervalech slýchám už minimálně dvacet pět let – a zároveň si cpát státní teřich, div že už nepraskl.
Zastánci vlády a dokonce i někteří koaliční politici odmítají kritiku vládních opatření a tvrdí, že lidé mají peněz dost, když rabují obchody před Vánocemi a létají na zahraniční dovolené. Co říci na tento způsob „analýzy“ ekonomického stavu země?
Předně, bezvýhradný počet zastánců této vlády se pohybuje v rámci několika jednotek procent. Kolem dvaceti procent lidí pak vládu podporuje a důvěřuje jí. Mezi ně jistě patří i autoři uvedených poznatků. Lidé si na Vánoce nakoupili, jednou za rok chtějí na dovolenou. To by snad neměli? A jestli obchodníci hlásí rekordní tržby, pak nezapomeňte, že se na tomto rekordu podílí dvouciferná inflace.
Jestli si pak někdo myslí, že úkolem lidí je být v permanentní životní nejistotě, koukat jak dvacetiprocentní vrchnost mlaská, jezdí na dovolené, pobírá rentu a celkově si užívá výdobytků civilizace, pak se brzy dočká škaredých překvapení, podobně jako tomu bylo v minulém století. Plody civilizace a růstu musí být dostupné podstatné většině obyvatel, minimálně těm, kteří jsou slušní a pro svou životní pozici něco dělají.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil se ve svém adventním poselství přimlouval za zlepšení politické kultury a více „naslouchání“. Není to ale právě tato vláda, vytrvale argumentující tím, že dělá „správné věci“ a nebude o nich diskutovat, právě tím, kdo ovzduší netolerance přiživuje?
Můžeme se ohlédnout na předchozí troje volby – prezidentké 2023, komunální 2022 a parlamentní 2021. Kdo přišel s ideou „antibabiše“, dělením společnosti na demokraty na jedné straně a populisty s extrémisty na straně druhé víme. O tom, kdo jako v nacistickém německu 30. let narušoval setkání jiných politických subjektů také víme – někteří z těch lidí byli dokonce aktivními politiky za TOP 09, lidovce, ODS atd. V pražské komunální politice jsem pak mnohde vypozoroval, že se politici vládní koalice chovají navlas stejně arogantně.
Takže pan Vystrčil ať laskavě začně u sebe a své partaje, ať dělá nejprve tak, aby se nemusel bát chodit mezi lidi, pak jeho krasodušení k něčemu bude.
Premiér Fiala tvrdí, že vláda razí „hodnotovou politiku“, provádí „správné věci“ a nedělá „populistické kroky“. Ministr vnitra opakovaně hovoří o tom, že v politice je jako ve třídě, kde předtím učil. Jak důvěryhodná je podle vás pro veřejnost tato ambice vlády coby vychovatele národa, který ví nejlépe, co je dezinformace a co je nebezpečí liberální demokracie?
Petr Fiala jako politolog a čtenář klasické a antické literatury určitě ví, že politika se dělá pro lidi, a to z vůle lidu, nikoliv z platónského pocitu nadřazenosti. Zároveň by mohl vědět, jak dopadly velké pokusy o převýchovu člověka v minulém století. Dobrý politik by pak měl hodnoty poměřovat předně prismatem svého národa. Asi to vidíme jinak, ale já v podlézání bruselkým mocipánům nevidím pro náš národ hodnotu žádnou.
Náčelník generálního štábu Řehka nás vnitřně připravuje na konflikt NATO a Ruska. Prý by se z nás hned stalo „bojové zázemí“. Co říkáte na tuto vyhlídku naší budoucnosti?
Měli jste tu teď rozhovor s řeporyjským starostou Pavlem Novotným.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo