V minulém týdnu koalice přes váš odpor protlačila sněmovnou snížení valorizace důchodů. Vy jste slibovali další ústavní kroky. K čemu se tedy chystáte?
Hnutí SPD podá Ústavní stížnost a zároveň vyzýváme prezidenta Petra Pavla, aby zákon vetoval, a hájil tak zájmy tří milionů důchodců. Vyzýváme také hnutí ANO, aby se přidalo k návrhu SPD na zrušení zákona u Ústavního soudu, jelikož SPD samo nemá potřebných 41 podpisů poslanců. Apelujeme na zástupce hnutí ANO, aby ústavní stížnost nepodávali sami, ale společně s námi, jelikož ústavní stížnost podaná společně oběma opozičními stranami by měla větší váhu i šanci na úspěch. Je potřeba, aby opoziční strany spolupracovali v zájmu všech příjemců důchodů. Okradení důchodců vládou Petra Fialy je podle názoru SPD protiústavní a vláda ho prosadila porušením zákona.
Pokládáme za nepřijatelné nejen projednávání tohoto zákona ve stavu legislativní nouze, ale také jeho retroaktivitu. Hnutí SPD udělalo ve Sněmovně maximum pro to, aby návrh okrádající důchodce nebyl přijat, a také jsme předložili více než 100 pozměňovacích návrhů pro řádnou valorizaci důchodů. Pětikoalice ale po 97 hodinách jednání nakonec „okradení" důchodců Sněmovnou protlačila, a opět tak dokázala, že se neštítí zneužívat stavu legislativní nouze a jednat v rozporu se zákonem o jednacím řádu Sněmovny.
Co jste říkal samotnému průběhu projednávání zákona?
Naprosto šokující je, že vládní pětikoalice odhlasovala zrušení obecné rozpravy k tomuto zákonu. Zavírají ústa jiným názorům a zavírají ústa opozici. To je jasný krok k nedemokratické vládě.
Také jste se vymezil proti postupu poslance ANO Patrika Nachera, který koalice okamžitě využila...
Ano. Na návrh poslance ANO Patrika Nachera se urychlilo jedno z klíčových hlasování o okradení 3,5 milionu důchodců o valorizaci. Návrh poslance Nachera beru jako podraz na všechny příjemce důchodů. Hnutí SPD navrhovalo obstrukce minimálně do neděle večer, kdy by byla již šance přetlačit vládní koalici, to ale bohužel neprošlo… Takže se znovu potvrzuje, že hnutí SPD je jedinou opozicí ve sněmovně.
Český státní dluh se loni zvýšil na rekordních 2,895 bilionu korun. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 korun. Oproti roku 2021 státní dluh nabobtnal o 429 miliard korun. V poměru k HDP dosáhla míra zadlužení 42,9 procenta a meziročně se zvýšila o 2,5 procentního bodu. Je to argument, že se něco změnit musí, jak říká i Fialova vláda?
Jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda, Fialova vláda za rok naši zemi zadlužila přibližně jako obě Klausovy, Tošovského, Zemanova, Špidlova a Grossova vlády dohromady! Navíc deficit státního rozpočtu skončil na konci února schodkem 119,7 miliardy korun. To je vůbec nejvyšší deficit za únor v novodobé historii ČR. Přitom pětikoalice slibovala, že bude státní dluh snižovat! Jsou to dle mého názoru podvodníci a škůdci. Hnutí SPD prosazuje vyrovnaný či přebytkový rozpočet. Šetřit lze na státní byrokracii, nepřizpůsobivých, solárních baronech či předražených zakázkách a výdajích na Ukrajinu.
Česko bude mít už od roku 2030 nedostatek elektřiny a bude ji muset na pokrytí běžné spotřeby v zemi začít dovážet. Příčinou je plánovaný odklon výroby elektřiny z uhlí kvůli závazku snižovat emise CO2. Situace se ještě zhorší do roku 2040. Vyplývá to z nové studie s názvem „Hodnocení zdrojové přiměřenosti elektroenergetického sektoru ČR“, kterou zveřejnil státní správce sítí, společnost ČEPS. Kde vidíte příčinu?
Nedostatek elektřiny budeme mít kvůli Green Dealu EU a zelenému šílenství Evropské unie, kterou v tomto servilně podporovala Fialova i Babišova vláda . Hnutí SPD odmítá Green Deal Evropské unie i emisní povolenky. Připomeňme, že Green Deal EU v Bruselu odsouhlasil tehdejší premiér Andrej Babiš a hlásí se k němu i Fialova vláda.
Ještě připomenu, že Evropská komise dle dokumentu vlády Ochrana klimatu ČR předpokládá, že náklady na dosažení uhlíkové neutrality v ČR budou až dvojnásobné ve srovnání se starými členskými státy EU a odhaduje je až na stovky miliard korun ročně po dobu minimálně 20 let. K tomu se v Bruselu zavázal premiér Babiš a premiér Fiala Zelený úděl též podporuje.…Zelený úděl, který bude stát Evropskou unii biliony eur a naší zemi biliony korun po koronavirové krizi může zasadit smrtelnou ránu naší ekonomice. Tyto propočty pochází ale ještě z doby před energetickou krizí a invazí Ruska na Ukrajinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?
Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...
Další články z rubriky
4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř
Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…
- 20:30 Řehka je excelentní voják. Velitelskou praxí však kopíruje generála Pavla. Vojenský historik Fidler o našich generálech
- 20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi
- 17:17 Lidé dobře chápou, co se děje. Ale co s tím mohou dělat? Je to záměr, říká Vyoral o chudnutí Evropy
- 16:12 „Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká
- 9:10 Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové