Pokud na to nemáš, tak nežer. Aulická Jírovcová z KSČM má obavu z vlády pravice za rostoucí krize

23.10.2021 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR O své postřehy ze sobotního sjezdu KSČM se podělila s PL.cz kandidátka na předsedkyni Hana Aulická Jírovcová, která byla do 21. října poslankyní za Ústecký kraj. „Rozhádanost a rozpolcenost strany je velká. Je zastaralá, jsou tam skupiny, které řeší záležitosti ve prospěch jednotlivců, nazvala jsem to korytářstvím,“ konstatovala s tím, že je potřeba změna, která ale nebude lehká. „Domnívám se, že velké procento našich straníků na to není připraveno,“ míní. Má obavy z vlády pravice v době stále hlubší krize. „Přístup některých nyní nastupujících vládnoucích lidí jsem vnímala ve stylu ‚pokud na to nemáš, tak nežer‘,“ povšimla si.

Pokud na to nemáš, tak nežer. Aulická Jírovcová z KSČM má obavu z vlády pravice za rostoucí krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední zasedání vlády v demisi ve sněmovně. Zítra jmenuje prezident Miloš Zeman vládu novou. Až na tři ministry vlastně stejnou

Jak bývalý dlouholetý předseda KSČM Vojtěch Filip hodnotil minulé období a neúspěch ve volbách? Dočetl jsem se, že kritizoval rozhádanost strany...
 
Souhlasím s ním. O tom jsem hovořila i já ve svém představení. Je to jeden z největších problémů, které se bohužel ve straně už delší dobu dějí.
 
Na předsedkyni KSČM jste kandidovala i vy, nakonec byla zvolena europoslankyně Kateřina Konečná. Co od ní očekáváte jako od předsedkyně vaší strany?
 
Katka se snaží avizovat nějakou cestu, mluví o radikálnosti, komunikaci s dalšími subjekty na levici. Otázka je, jakým způsobem to chce realizovat. Myslím si, že především by měla řešit vnitřní záležitosti, rozhádanost a rozpolcenost členů ve straně. Proudy, které ve straně jsou, ukazovali dnes kandidáti. To znamená Josef Skála, Kateřina Konečná i mé jméno. Mě podpořil Vojtěch Filip. Zvolením Katky Konečné nedojde k tomu, že by se tyto proudy okamžitě uklidnily a začaly spolupracovat.
 
 
Myslíte, že kdyby byl zvolen někdo jiný, že by to šlo rychleji?
 
Ne. To určitě ne. Naopak si myslím, že u soudruha Skály by to určitě nebylo, spousta členů by odcházelo. Co bych od Katky očekávala? Je to tvrdá práce; na druhou stranu si nemyslím, že půjdou její snahy dělat tak rychle, jak si představuje. Příští rok máme komunální volby a myslím, že do té doby se podaří velmi málo věcí, protože rozhádanost a rozpolcenost strany je velká. 
 
 
Vy jste měla jakou vizi? S čím jste přicházela do volby předsedy, respektive předsedkyně strany?
 
Přicházela jsem s tím – stejně jako Katka – udělat stranu pro 21. století. Poukazovala jsem na to, že strana je zastaralá. Jsou tam skupiny – v krajích větší či menší – které řeší záležitosti ve prospěch jednotlivců, nazvala jsem to korytářstvím. Je potřeba nastavit stejná pravidla pro všechny a zaměřit se na ekonomiku a na krizová řešení. Pak teprve můžeme řešit dál činnost strany. Samozřejmě je třeba se bavit o zcela novém pojetí programu, ale je to i o sestavování kandidátních listin, práce na okresech, na krajích. To si myslím, že by bylo jednou z nejtěžších věcí, které by se v rámci strany řešily. 
 
Domnívám se, že velké procento našich straníků na to není připraveno. Třeba volají po změně, ale nedokážou si ji nějak reálně představit. Spíše to mají jako kosmetickou úpravu. Katka také bude mít snahu, aby něco zásadního změnila, ale nejsem si jistá, jestli radikálnost je správná cesta. I když ona to myslela spíše vystupováním. Ukáže se, jestli její tým, který si zvolila a dnes to vypadá, že ji ho zvolí delegáti, že bude mít prostor ukázat svoji sílu, jestli to s nimi dokáže, nebo ne. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…