Politický vězeň Wolf: Havlovi cíleně budovali kult osobnosti. Byl to ožrala, chci aby to lidi věděli

21.03.2020 10:56 | Zprávy

ROZHOVOR Za komunistů byl dlouhé roky vězněn, a to mimo jiné i v obávaných Minkovicích, v lágru, jehož existenci se režim snažil utajit. Přesto riskoval a zprávy o něm vynesl až do zahraničí. Posledních třicet let se bývalý politický vězeň a publicista Jiří Wolf zabývá kromě jiného i ostrou kritikou polistopadových poměrů. Skutečnou moc totiž podle něj stále svírají někdejší komunisté a důvěrníci StB. V žaludku mu kromě nich ale leží například i první polistopadový český prezident Václav Havel. Na něm nenechá nit suchou, zejména kvůli tomu, že se, jak říká, „dohodl s komunisty“. „Havel byl obyčejný prase, ožrala, a já jsem chtěl, aby to lidi věděli,“ říká Wolf, s tím, že estébáci Havlovi cíleně budovali kult osobnosti. Kvůli kritice Havla se Wolf podle svých slov ocitnul na „černé listině“.

Politický vězeň Wolf: Havlovi cíleně budovali kult osobnosti. Byl to ožrala, chci aby to lidi věděli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Wolf

Letos v lednu to bylo 30 let od doby, kdy byly zrušeny Minkovice, poslední komunistický lágr stalinistického typu v Československu. Zaznamenal jsem k tomuto výročí jeden blogový příspěvek, jeden článek na Paměti národa, ale naše „velká média“ a politici k této události, zaraženě mlčí, proč?

Protože to je politika státu, a hlavně Ministerstva spravedlnosti. Od roku 1989 nebyl potrestán jediný bachař v České republice. A když došlo k soudu s tím Vondruškou, který v Minkovicích mlátil vězně, tak jsem byl dost překvapený, že spousta bývalých politických vězňů se toho bála a u soudu nevypovídala... a já jsem tam zůstal sám.

Jak tomu s odstupem času rozumíte?

Ten soud totiž neměl potrestat toho Vondrušku. Měl potrestat mě za to, že jsem se odvážil do toho šťourat. K tomu celý ten proces směřoval, k tomu, že pan Wolf si tohle všechno vymyslel a lhal.

Z čeho tak ale usuzujete?

Podívejte, Ministerstvo spravedlnosti i vláda měly vždy velký zájem na tom, aby měly jakousi čistou minulost. Dokonce tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tlačil na ten soud v Liberci, u kterého se případ minkovického Vondrušky řešil a kterému jsme my říkali rudý bolševický soud, aby nedošlo k jeho potrestání. Vondruška, někdejší bachař v Minkovicích a později politik, skutečně potrestán nebyl. Dokonce u toho soudu proběhl i pokus znevěrohodnit Konfederaci politických vězňů a koneckonců i tu zprávu, kterou jstem tehdy o Minkovicích napsal. Já jsem ty hrůzy, co se tam děly, popsal již v roce 1984 a hodně, hodně jsem to učesal. Celý ten můj posudek se u soudu četl. Trvalo to asi hodinu. Oni z toho mají obrovský strach, aby se neukázalo, co se dělo.

Kdo?

Estébáci a bývalí komunisté, kteří stojí v pozadí a tahají za nitky od roku 1989. Oni nikdy tu moc ve skutečnosti neztratili, proto tam byla ta zločinná dohoda s Václavem Havlem, jak já říkám, který se s nimi vlastně dohodnul na předání moci. Podívejte se, kolik estébáků a bývalých komunistů je nalezlých u moci, že jsou v partajích. Podívejte se na našeho premiéra.

Někdejší politický vězeň Jiří Wolf Václava Havla moc nemusí (Foto: Hans Štembera)

Zpět k Minkovicím. Co se tam dělo?

Minkovice, říkalo se jim také „Minkau“, byly skutečně jedním z nejhorších lágrů v celém Československu. Informace o tom, co se tam dělo, se dostaly až do zahraničí. Mrzí mne, že oni se ve skutečnosti u toho nedávného soudu s Vondruškou snažili prokázat, že ten lágr nebyl takový, jak jsem jej já a vězni typu Jiřího Gruntoráda popisovali, a že jsme si to ve skutečnosti jenom vymysleli.

K tomu směřoval ten soud s Vondruškou. Další věcí bylo, že jeden z přísedících u soudu byl bývalý prokurátor dozorující nad minkovickým lágrem. To už samo o sobě něco říká. Od státu to bylo svinstvo. Takže ve zkratce, není tady vůle, aby se připomínalo, že ten lágr skutečně existoval nebo co se tam dělo. Bývalí komunisté mezi námi a estébáci mají obrovský zájem, aby se o tom mluvilo co nejméně.

Loni si Česko připomínalo 30 let od sametové revoluce. Oslavovali jsme svobodu. To podle vás nic neznamená?

My samozřejmě máme svobodu, jakous takous svobodu. Jenže moc zůstala v rukou komunistů. Všude, kam se podíváte, jsou bývalí komunisté. Vždyť oni kontrolují celou společnost. Vezměte si, že například v archivní službě Vězeňské služby sedí člověk, který je bývalý komunista. Ať se podíváte kamkoliv, všude je nějaký komunista, který jim jde na ruku, i ve vládě. Lidé jsou úplně bezmocní a de facto jsou na tom stejně, jako byli za toho totalitního režimu. Bývalí komunisté a estébácí mají moc a rozhodují doslova o všem. Já to ale říkal už krátce po revoluci, a tehdy se mi lidi smáli.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…