Letos v lednu to bylo 30 let od doby, kdy byly zrušeny Minkovice, poslední komunistický lágr stalinistického typu v Československu. Zaznamenal jsem k tomuto výročí jeden blogový příspěvek, jeden článek na Paměti národa, ale naše „velká média“ a politici k této události, zaraženě mlčí, proč?
Protože to je politika státu, a hlavně Ministerstva spravedlnosti. Od roku 1989 nebyl potrestán jediný bachař v České republice. A když došlo k soudu s tím Vondruškou, který v Minkovicích mlátil vězně, tak jsem byl dost překvapený, že spousta bývalých politických vězňů se toho bála a u soudu nevypovídala... a já jsem tam zůstal sám.
Jak tomu s odstupem času rozumíte?
Ten soud totiž neměl potrestat toho Vondrušku. Měl potrestat mě za to, že jsem se odvážil do toho šťourat. K tomu celý ten proces směřoval, k tomu, že pan Wolf si tohle všechno vymyslel a lhal.
Z čeho tak ale usuzujete?
Podívejte, Ministerstvo spravedlnosti i vláda měly vždy velký zájem na tom, aby měly jakousi čistou minulost. Dokonce tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tlačil na ten soud v Liberci, u kterého se případ minkovického Vondrušky řešil a kterému jsme my říkali rudý bolševický soud, aby nedošlo k jeho potrestání. Vondruška, někdejší bachař v Minkovicích a později politik, skutečně potrestán nebyl. Dokonce u toho soudu proběhl i pokus znevěrohodnit Konfederaci politických vězňů a koneckonců i tu zprávu, kterou jstem tehdy o Minkovicích napsal. Já jsem ty hrůzy, co se tam děly, popsal již v roce 1984 a hodně, hodně jsem to učesal. Celý ten můj posudek se u soudu četl. Trvalo to asi hodinu. Oni z toho mají obrovský strach, aby se neukázalo, co se dělo.
Kdo?
Estébáci a bývalí komunisté, kteří stojí v pozadí a tahají za nitky od roku 1989. Oni nikdy tu moc ve skutečnosti neztratili, proto tam byla ta zločinná dohoda s Václavem Havlem, jak já říkám, který se s nimi vlastně dohodnul na předání moci. Podívejte se, kolik estébáků a bývalých komunistů je nalezlých u moci, že jsou v partajích. Podívejte se na našeho premiéra.
Někdejší politický vězeň Jiří Wolf Václava Havla moc nemusí (Foto: Hans Štembera)
Zpět k Minkovicím. Co se tam dělo?
Minkovice, říkalo se jim také „Minkau“, byly skutečně jedním z nejhorších lágrů v celém Československu. Informace o tom, co se tam dělo, se dostaly až do zahraničí. Mrzí mne, že oni se ve skutečnosti u toho nedávného soudu s Vondruškou snažili prokázat, že ten lágr nebyl takový, jak jsem jej já a vězni typu Jiřího Gruntoráda popisovali, a že jsme si to ve skutečnosti jenom vymysleli.
K tomu směřoval ten soud s Vondruškou. Další věcí bylo, že jeden z přísedících u soudu byl bývalý prokurátor dozorující nad minkovickým lágrem. To už samo o sobě něco říká. Od státu to bylo svinstvo. Takže ve zkratce, není tady vůle, aby se připomínalo, že ten lágr skutečně existoval nebo co se tam dělo. Bývalí komunisté mezi námi a estébáci mají obrovský zájem, aby se o tom mluvilo co nejméně.
Loni si Česko připomínalo 30 let od sametové revoluce. Oslavovali jsme svobodu. To podle vás nic neznamená?
My samozřejmě máme svobodu, jakous takous svobodu. Jenže moc zůstala v rukou komunistů. Všude, kam se podíváte, jsou bývalí komunisté. Vždyť oni kontrolují celou společnost. Vezměte si, že například v archivní službě Vězeňské služby sedí člověk, který je bývalý komunista. Ať se podíváte kamkoliv, všude je nějaký komunista, který jim jde na ruku, i ve vládě. Lidé jsou úplně bezmocní a de facto jsou na tom stejně, jako byli za toho totalitního režimu. Bývalí komunisté a estébácí mají moc a rozhodují doslova o všem. Já to ale říkal už krátce po revoluci, a tehdy se mi lidi smáli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž