Politolog o souboji velmocí: Kreslení obrázků nebezpečí z Ruska je lukrativní téma

01.11.2012 20:30 | Zprávy

ROZHOVOR Kolem temelínského tendru začíná být horko. Jak vyplývá z rozhovoru HN s účastníkem tendru Danielem Roderickem, ředitelem americké společnosti Westinghouse, vrátil se Roderick k rétorice připomínající dobu studené války, o tom, jak je pro nás nebezpečné Rusko a naše závislost na něm.

Politolog o souboji velmocí: Kreslení obrázků nebezpečí z Ruska je lukrativní téma
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Oskar Krejčí

Rusko nabízí spolufinancování a silné doprovodné programy s pracovními místy pro naše lidi, s čímž má Westinghouse problém. Kolik je zde pravdy, a kolik pouze cílené propagandy, která má odvrátit české špičky od spolupráce s Ruskem? O odpovědi požádaly ParlamentníListy.cz známého politologa, profesora Oskara Krejčího.

V tisku se množí zprávy, které poukazují na velké nebezpečí pro bezpečnost Česka v souvislosti s případnou dostavbou Temelína ruskými firmami. Myslíte si, že energetická zavilost na Rusku sníží bezpečnost naší země?
Odpověď na tuto otázku není komplikovaná proto, že by bylo obtížné odpovědět v biblickém duchu „ano, ano, ne, ne“. Problém je v tom, že vaše otázka v sobě skrývá celou řadu dalších podotázek. Začnu tou nejnudnější – co je bezpečnost? Bezpečnost je stav, kdy nejsou ohroženy vaše důležité hodnoty. Třeba plynulost dodávek uranu za přijatelné ceny při zachování kvalitního životního prostředí. Pro stát, to v ideální situaci znamená, že je zela suverénní. Že není závislý na nikom, protože každý, koho přímo nekontrolujete, může selhat při plnění závazků.

Chcete říci, že závislost na ruských dodávkách zařízení a uranu je nebezpečná?
Ne. Chci říci, že ideální bezpečnosti v tomto světě nedosáhne žádný stát. Ani ty největší – tedy ani USA, Čína, nebo Rusko. Musíme svůj pohled na bezpečnost relativizovat.

Myslíte smířit se s závislostí?
Musíme se naučit myslet moderně. Bezpečnost je situace, která vyhovuje všem zúčastněným stranám. Bezpečnost pak není nulové, ale nejmenší možné riziko.

Tedy zmenšit riziko v energetické oblasti znamená zmenšit závislost na Rusku?
Nebo také vnímat bezpečnost komplexně. V celém polistopadovém období jsme energeticky závislí na Rusku. I v dodávkách jaderného paliva. Po celou tuto dobu provádí Praha zahraniční politiku, která je zcela nezávislá na Rusku a chvílemi dokonce Kremlu na truc. Zastavilo Rusko dodávky ropy, plynu či uranu do Česka? Nezastavilo, protože by to pro něho byly sice malé ekonomické ztráty, ale obrovské ztráty politické. Česko je součástí Evropské unie a Moskva si kvůli malému Česku nezhorší vztahy s Bruselem a především s Německem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…