Poradce amerických prezidentů a spolupracovník Havla: Jde o nahrazení Zemana někým jako je Drahoš. Náchylnějším vůči manipulacím z Bruselu, hlavně přerozdělování muslimských imigrantů

26.01.2018 11:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Miloš Zeman je skutečný lídr. Je prezidentem, jakým byl Masaryk, který se snaží dělat chytrou politiku zakotvenou v národních zájmech České republiky,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uznávaný odborník na mezinárodní vztahy, bývalý ředitel Ústavu mezinárodních vztahů při českém ministerstvu zahraničí a někdejší blízký spolupracovník prvního českého polistopadového prezidenta Václava Havla Jiří Valenta. Valenta měl možnost Zemana poznat osobně během vysokoškolských studií a bouřlivého období kolem Pražského jara. „Zeman nechce být lokajem Američanů. Prokázal to už před dvěma lety,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Valenta, který kromě dalšího působil i jako konzultant v administrativě amerických prezidentů Bushe a Reagana.

Poradce amerických prezidentů a spolupracovník Havla: Jde o nahrazení Zemana někým jako je Drahoš. Náchylnějším vůči manipulacím z Bruselu, hlavně přerozdělování muslimských imigrantů
Foto: Česká televize
Popisek: Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v Rudolfinu v režii České televize

Jak dlouho znáte Miloše Zemana? Kdy a při jaké příležitosti jste se poprvé setkali?

Poprvé jsem Miloše Zemana potkal v roce 1964 na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Oba jsme byli vynikající studenti, kteří své studijní programy ukončili o rok dříve, než se předpokládalo, tedy za čtyři roky namísto běžných pěti. Školu jsem dokončil v roce 1968, Miloš Zeman o rok později. Naším společným profesorem na vysoké škole byl Pavel Hrubý, o kterém si můžete přečíst v memoárech, které Miloš Zeman později sepsal. Hrubý se jen o rok dříve vrátil na svobodu z vězení, kam byl uvržen v souvislosti s politickým procesem kolem Rudolfa Slánského. Důvodem jeho uvěznění byly kritické názory, které prezentoval na adresu tehdejšího komunistického zřízení.

Jak vás a Zemana Hrubý ovlivnil?

Řekl bych, že velmi. V roce 1946 Pavel Hrubý publikoval knihu Základy marxistického myšlení, která prosazovala myšlenku socialismu s lidskou tváří. V souvislosti s tím byl nařčen z trockismu. Zeman působil na VŠE jako Hrubého asistent a i já jsem za ním pravidelně docházel. A samozřejmě během našich rozhovorů došlo i na to, že se řeč stočila směrem k tématu trockismu. O tomto směru, který režim tvrdě postihoval, jsme diskutovali jako o protipólu stalinistického socialismu vůdcovského typu. Musím přiznat, že nás Pavel Hrubý velmi ovlivnil. Setkal jsem se s ním i ve chvíli, kdy mě zesnulý prezident Václav Havel a tehdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier požádali, abych se stal ředitelem Havlova Ústavu mezinárodních vztahů, porevolučního think-tanku přidruženého pod české ministerstvo zahraničí. To bylo mezi lety 1991 až 1993. Tehdy mi Hrubý řekl: Jednoho dne bude Zeman prezidentem a ty budeš ministr zahraničí. V případě Zemana se jeho slova vyplnila.


Jiří Valenta na hřbitově spojeneckých vojáků v Normandii. (Foto: www.jvlv.net)

Jak vnímáte způsob, kterým o českých prezidentských volbách referují média? Miloš Zeman v nich bývá vykreslován jako proruský kandidát. Oproti tomu Jiří Drahoš je popisován jako proevropský liberál.

Média v Česku stejně jako média v USA se v případě českých prezidentských voleb dopouštějí toho, co Donald Trump označuje pojmem „fake news“, tedy lživého zpravodajství. Neexistuje žádný důvod, proč byste měli Jiřího Drahoše, muže, který za socialismu a de facto ruské okupace československého území podnikal časté cesty na kapitalistický Západ pod bedlivým dohledem tajné policie, nazývat prozápadním kandidátem a současně Zemana, kterého já jsem osobně poznal velmi dobře, označovat za kandidáta proruského, putinovského a provýchodního.

Jak jsem již řekl, měl jsem možnost Zemana poznat velmi dobře a pamatuji si, jak jsme coby mladí akademici podnikli cestu do Sovětského svazu a během vědeckých debat jsme se tam hlasitě stavěli na podporu nezávislého Československa, jeho národních zájmů a reforem, které mělo do socialistického systému přinést pražské jaro. Pamatuji si, jak mě Zeman jednou kritizoval, když jsem se na dva dny vytratil s jednou ruskou dívkou v Leningradě. „Máš radši holky než svoji zemi,“ vyčinil mi. Řekl jsem mu. „Miloši, jen na dva dny a budu hned zpátky a už se zase budeme moci věnovat debatám s Rusy.“

Říkám to jen proto, abych ilustroval fakt, že to, že Miloše Zemana většina českých médií označuje jako proruského prezidenta, odráží jen to, že mu nerozumí. Zeman vnímá geoekonomické zájmy České republiky. Tak to Zeman vnímá. To, že si nechce Putina znepřátelit, ale neznamená, že dělá proruskou politiku. Podle mého názoru se snaží dělat chytrou politiku, která je zakotvená v národních zájmech České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…