Poslanec Bžoch o chybě ANO: Poslouchali jsme opozici, takhle to dopadlo

25.09.2020 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch uznává, že vláda se nechala pod tlakem přesvědčit k rychlému rozvolnění opatření proti koronaviru; zároveň však odmítá kritiku, že nic neudělala a není připravena. Sám naopak tvrdí, že opozice je zdatná v kritice, nicméně s rozumnými návrhy z vlastní dílny nepřichází. „Říkají, že jsme rozvolnili něco, co oni sami chtěli rozvolnit. Pamatuji si schůze Sněmovny, kde jsme koronavirus řešili neustále, a opozice chodila a říkala: Vy všechno zakazujete, samé příkazy, uvolněte to, ať mohou lidé normálně dýchat. Tak ať nenadávají, že jsme něco podcenili,“ vzkazuje do opozičních lavic.

Poslanec Bžoch o chybě ANO: Poslouchali jsme opozici, takhle to dopadlo
Foto: Archiv Jaroslava Bžocha
Popisek: Poslanec Jaroslav Bžoch

Trucpodnik. Tak jste v našem minulém rozhovoru nazval cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Ráda bych se vás zeptala, jak ji vidíte poté, co byla uskutečněna, z pohledu přínosů pro Česku republiku, vzhledem k reakcím Číny, nebo ohledně výroku předsedy o potřebě Čechů narovnat si záda?

Já to vidím pořád stejně. Ke slovům Miloše Vystrčila o narovnání zad nevidím důvod, protože si myslím, že se jako Češi před nikým nehrbíme. A vnucování názoru, že se někomu klaníme, je nesmyslné, protože jsem nikdy neslyšel ani od nikoho jiného, že by se klaněl nějaké mocnosti, jako je Čína, takže pořád si myslím, že šlo o trucpodnik.

Co se týká reakce Číny, ta samozřejmě přehnaná byla, proti tomu se ohradit musíme, protože přeci jenom není normální, aby kdokoliv vyhrožoval našemu druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli. Na druhou stranu rozčilovat se nad tím, že Čína vůbec reaguje, mi přijde úsměvné, protože za prvé všichni věděli, že Čína nějak reagovat bude, akorát nevěděli, jak – a říkám znovu, reakce byla přehnaná. Ale asi kdybych se já rozhodl, že pojedu to Katalánská a budu Kataláncům gratulovat tomu, že se chtějí odtrhnout od Španělska, nenechá to v klidu ani Španěly a určitě by se vůči tomu také ohradili.

Jednou jsme přistoupili na svrchovanost Číny, máme svoji politiku, kde máme jasně dáno, že chceme rozvíjet vztahy s Tchaj-wanem, a nikdo nám do toho nemůže mluvit. Cesta podle mne ničemu nepomohla. Samozřejmě pro Tchaj-wan byla cesta důležitá a dobrá, ale nám jako České republice v ničem nepomohla. Zahraniční politiku dělá vláda a dělá ji dobře. S Čínou jednáme jako s jakýmkoliv jiným státem a nikomu nepodlézáme. Když Čína dělá něco špatně, vždy se proti tomu ohradíme. Rozhodně se neklaníme Číně, ani nikomu jinému.

Slova o narovnání hřbetu byla zbytečná a spíše v Češích vyvolávala pocit, že jsme druhořadý stát, což nejsme. I z našich zahraničních cest vím, že nás všude chválí, berou nás jako spojence a jako malý, ale velmi dobrý stát v uspořádání demokracie. Vystrčil se pouze snažil najít pro jeho cestu důvody. Vystrčil Je druhým nejvyšším ústavním činitelem, může si jet, kam chce, nikdo mu to zakázat nemůže. Já osobně, kdybych byl předseda Senátu, na tu cestu nepoletím.

Jak tedy vnímáte reakci prezidenta Miloše Zemana, který se jednak k celé situaci příliš nevyjadřoval a potom rozhodl, že se Vystrčil nebude účastnit zahraničních jednání?

To je rovněž takový trucpodnik, protože já si o té cestě mohu myslet svoje, nicméně pokud se setkávají naši nejvyšší ústavní činitelé, neměl by z nich být Miloš Vystrčil vyloučen, ať je důvod jakýkoliv. To, že neposlechl rady ostatních ústavních činitelů a cestu stejně podnikl, je jedna věc, ale dělání si naschválů do vysoké politiky nepatří a měli bychom spolu umět komunikovat i přesto, že máme jiné názory. Tohle nepřinese na naší politické scéně vůbec žádný klid. Prezident na to má nárok, je to jeho iniciativa a vůbec mu ten nárok neupírám, ale tohle by se mělo překousnout. Na schůzce mohli cestu rozebrat, co měla cesta přinést, kdo to odnesl, když některé firmy přicházejí o zakázky. Přeci jen bychom spolu měli umět komunikovat, což je na nejvyšší úrovni žádoucí.

Teď ke koronaviru. Počty nakažených v České republice přibývají rázným tempem. Už i premiér připustil, že rozvolňování opatření před létem přišlo příliš zbrkle. Domníváte se, že jde o jeden z důvodů, proč jsme v současné situaci?

Osobně se domnívám, že jde o jeden z důvodů, když jsme ustoupili tlaku ať už opozice, nebo lidí, že se máme co nejdříve vrátit k normálnímu životu, a že jsme to podcenili. Mohli jsme se vrátit k normálnímu životu, v uvozovkách zapnout celou ekonomiku, nechat ji fungovat, ale ponechat nařízení o rouškách alespoň ve veřejných prostorách. Neměli jsme tolik ustupovat, a byla to chyba. Nicméně tehdy jsme vše měli pod kontrolou, všichni říkali, že koronavirus slábne. A my jsme chtěli lidi nechat volně dýchat, což je věc druhá.

Asi jsme to podcenili, nicméně chápu, že teď tady je každý generálem. Věřím, že ministr zdravotnictví a všichni epidemiologové to mají velmi těžké... virus si dělá, co chce. Zároveň se však jedná o zodpovědnost lidí, protože bydlím v Teplicích, kde měli demonstraci proti rouškám, což mi zrovna v tuto dobu přijde naprosto absurdní. Věřím, že lidé, kteří tady protestují proti rouškám, si ji v klidu nasadí například v Německu, kde jsou povinné všude. Je to samozřejmě i o nás, o lidech, ale možná jsme ta opatření rozvolnili moc rychle.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pažraví důchodci? Nechutné oblbování lidí vládou, zuří Paroubek. Miliardy na zbrojení zkrátka někde chybí

10:28 Pažraví důchodci? Nechutné oblbování lidí vládou, zuří Paroubek. Miliardy na zbrojení zkrátka někde chybí

„Vláda se snaží vytvářet dojem, že důchodci jsou takoví pažraví, že vlastně škodí státnímu rozpočtu,…